Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pečovatelské služby: Pomáhá nám soudržnost lidí a sousedská výpomoc

26. 3. 2020 - PRAHA [Econnect / Institut sociální práce, z.s.]

V souvislosti s šířící se nákazou COVID-19 patří pečovatelské služby k důležitým složkám pomoci nejohroženějším skupinám. V domácím prostředí se starají o seniory, lidi chronicky nemocné, nebo zdravotně postižené. Navzdory tomu, že jim stále chybí odpovídající vybavení, denně vyrážejí do terénu, vymýšlí krizové plány, aby nikdo z potřebných nezůstával bez pomoci.

O jedinou padesátku jednorázových roušek se pečovatelská služba v Říčanech u Brna podělila hned na začátku nouzového stavu s místními lékaři, lékárníky, ale i prodavačkami v samoobsluze a drogerii. Obyvatelé dvoutisícové obce, stejně jako jinde v zemi, zareagovali rychle a roušky z nouze začali šít. „Jak mi je lidé nosili, tak jsem je hned rozdávala dál, kde bylo třeba, také našim seniorům. Zpočátku se nás zmocňoval strach, abychom my nepřinesli vir k některému z nich, proto jsem se rozhodla, že dál musíme zajišťovat péči tak, abychom se nepotkávali. V sídle služby, malé kanceláři, je vždy jen jedna z nás, která před odchodem vydesinfikuje povrchy. Já odedneška pracuji z domova,“ líčí vedoucí říčanské služby Iva Ďásková svá intuitivní opatření, aby předešla koronavirové nákaze.

Nouzovému režimu přizpůsobila striktní rozdělení týmu i Pečovatelská služba města Jilemnice. Dva menší nyní pracují na odloučených pracovištích. „Pečovatelka, která je celý den v terénu, nedochází ani na jedno z nich, ale jde po práci rovnou domů,“ doplňuje vedoucí služby Ilona Otáhalová.

Říčanská služba má s lékárnicemi a prodavačkami potravin navíc domluvené, že ve chvílích volna ulehčují pečovatelkám a v rukavicích jim připravují nákupy pro uživatele služby dle jejich seznamů. Přehled o tom, o koho ze seniorů v obci by se v krajním případě byla schopná postarat rodina a kdo by, např. nákup a léky, potřeboval zajistit terénní sociální službou, pečovatelky získávají díky tipům pana starosty. Seniory 70+ se nyní snaží postupně kontaktovat. „Mimo to řešíme situace, kdy se například za onkologicky nemocnou klientkou chystala její rodina na návštěvu. Jenomže v jejich okolí se nemoc již objevila. Nakonec jsme se domluvili, že je to velmi riskantní, a zprostředkovali jsme místo návštěvy u ní doma video hovor přes skype,“ popisuje Iva Ďásková.

Šest roušek pro svůj provoz, tedy vybavení pro jednoho pracovníka na jediný den, oficiálně získala pečovatelská služba v Habartově. Díky doma šitým fungují dál prakticky beze změny i tam, jen na doporučení Vlády v některých případech omezili poskytování úkonů, bez kterých se lidé na čas obejdou, jako např. úklid. „Momentálně se soustředíme na to, aby klienti mohli dál žít důstojně a v bezpečných podmínkách. Problém je, že nemáme třeba desinfekci,“ uvádí vedoucí habartovské služby Petra Fašánková s tím, že zatím musí vystačit se zásobou jednorázových rukavic. „Ze dne na den jsme vyřešili i uzavření školních jídelen, které na Karlovarsku mnohde připravovaly obědy právě i seniorům,“ doplňuje. V dojezdové vzdálenosti naštěstí našli restauratéra, který rozvážku převzal.

Spojení s větším počtem dobrovolníků by uvítali v Mnichově Hradišti. Tamní pečovatelské službě schází dlouhodobě pět pracovníků. „Dvě pracovnice jsou doma s malými dětmi, takže kdyby ještě někdo další odpadl, bylo by už nemožné všechno pokrýt. Dobrovolníci by nám pak mohli vypomoct s rozvozem nákupů a obědů,“ říká vedoucí pečovatelské služby Spokojený domov Mária Okruhlicová s tím, že se na ně mají možnost obracet senioři také z okolních obcí. U stávajících klientů má pečovatelská služba přehled, u koho by v případě karantény zůstala péče dál na pečovatelkách. Některé z nich jsou připravené docházet i k nemocným, u kterých se potvrdí koronavirová nákaza. „Ochranný oděv ale není k sehnání,“ upozorňuje Okruhlicová.

Většina terénních sociálních služeb se shoduje, že solidarita lidí a kypící sousedská výpomoc je povzbudivá. „Před tím, než jsme dostali oficiální příděl roušek, tak u nás třeba zazvonila paní, která ani nebyla z naší vesnice. A přinesla poklad - velkou krabici plnou jednorázových roušek, které nebudou prý potřebovat v zavřené ordinaci její švagrové, zubní techničky,“ ilustruje s potěšením v hlase jedním z příkladů vedoucí říčanské služby Iva Ďásková.

Institut sociální práce, z.s., vznikl z iniciativy odborníků v oblasti sociálních služeb, kteří mají společný cíl: umožnit lidem co nejdéle ŽÍT DOMA. A to i ve chvíli, kdy se stanou závislí na intenzivní pomoci druhých. Institut mění fungování pečovatelských služeb ‒ už nezajišťují především rozvoz obědů a úklidy seniorům (služby, ve kterých by suplovaly dnes běžně dostupné firmy), ale věnují se odborné péči, v níž jsou nenahraditelné. Umožňují ŽÍT DOMA všem potřebným bez rozdílu věku, i osobám, jejichž nesoběstačnost odpovídá nejvyšším stupňům přiznaného příspěvku na péči. Dříve byli tito lidé klienty pobytových zařízení, např. domovů pro seniory, nebo léčeben dlouhodobě nemocných.
Institut sociální práce je akreditován:
¬ Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR jako akreditovaná vzdělávací instituce podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
¬ Ministerstvem vnitra ČR jako vzdělávací instituce podle zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz