Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Druhý den festivalu: Česká radost i Man Ray

25. 10. 2019 - JIHLAVA [Econnect]

Premiéry se dnes dočkal snímek Sólo francouzského režiséra Artemia Benkiho. Sleduje v něm životní i umělecký osud talentovaného argentinského klavíristy Martina Perina, jehož slibnou kariéru ovlivnil dlouhodobý pobyt na psychiatrické klinice v Buenos Aires. „Svým filmem jsem chtěl přispět k destigmatizaci lidí s duševním onemocněním a k rozostření hranice mezi tím, co je dnes běžně vnímáno jako normální, a co už nikoli,“ říká Benki.

Adéla Komrzý uvedla snímek Viva video, video viva, který představuje divákům slavného výtvarníka Radka Pilaře jako průkopníka českého videa. „Videoart se u nás vyvíjel v bublině utaženého politického režimu nezávisle na zahraničí, kde byl svými možnostmi a otevřeností v předstihu. A děda byl jeden z prvních, kdo u nás s videem jako nástrojem pro své umělecké vyjádření začínal,“ říká o filmu režisérka a Pilařova vnučka Komrzý.

Film Hovory o nevěře do Ji.hlavy přivezla režisérka Bára Jíchová Tyson. „Nevěra je v podstatě nudné téma, které toho o vás ovšem hodně vypoví,“ říká Tyson.

Unikátní přehlídka filmů Mana Raye dnes a v neděli Ji.hlavské publikum také mělo poprvé možnost vidět jedinečnou přehlídku filmových děl amerického avantgardisty Mana Raye. „Ještě v osmdesátých letech byl Man Ray považován za autora pouze čtyř filmů. Ovšem v pozůstalosti jeho přítelkyně Ady Fidelin byly objeveny další unikátní snímky, umožňující vstoupit jak do jeho soukromého světa, tak jeho tvůrčí dílny. Sledovat tak můžeme například hádku Pabla Picassa s Paulem Éluardem při věštění z ruky,“ přibližuje přehlídku její dramaturg David Čeněk.

Gotický sál radnice pak bude po dobu pěti dní festivalu hostit výstavu pod názvem VACHEK. Návštěvníkům zpřístupní výběr obrazů, které uvidí ve filmu Komunismus a síť
aneb Konec zastupitelské demokracie, jehož světovou premiéru festival uvede v neděli.

Inspirační fórum patřilo ženám: debatovala Ganieva i Vašáryová

Inspirační fórum bylo dnes věnované ženám. V Dokumentárním dialogu se představila dagestánská spisovatelka Alisa Ganieva. „V Dagestánu vládne mnohohlasí. Je tam
podstatně víc prostoru ke svobodnému vyjádření než v jiných republikách Ruské federace. Ale je to také velmi tradiční společnost, která těžko nese ironii, jež je součástí mého psaní,“ uvedla Ganieva v rozhovoru s ředitelem festivalu Markem Hovorkou a dokumentaristou Filipem Remundou.

V rámci Inspiračního fóra debatovala také afgánská bojovnice za lidská práva Fawzia Koofi nebo slovenská herečka a diplomatka Magdalena Vašáryová. „Trestáme ženy za
to, že rodí děti. To má totiž negativní vliv na jejich důchody. A potom kritizujeme, že se rodí málo dětí. Ale když má žena více než jedno dítě, tak pracuje na nižším důchodu.
Po smrti manžela se propadá do chudoby,“ uvedla v rámci debaty o postavení ženy Vašáryová.

Na co se těšit v sobotu?

Česká radost uvede další z filmů. Radovan Síbrt přiveze snímek Postiženi muzikou o členech kapely The Tap Tap, která sdružuje hudebníky se zdravotním postižením. Snímek Kiruna česko-švédské režisérky Grety Stocklassy přiblíží osud nejseverněji položeného města Švédska, ve kterém se těží železná ruda – a které se v důsledku těžby propadá. Jiří Zykmund uvede snímek Ztracený břeh, který sleduje život skupiny rybářů a rekreantů, kteří v rámci komunitního snažení a přátelské spolupráce zvelebili břehy jinak opuštěných nádrží.

Soutěžní sekce Opus Bonum představí snímek Průnik tvůrčí dvojice Michele Manzolini a Federico Ferrone o hrůzách druhé světové války. Den přinese i Masterclass – Barbora Chalupová a Vít Klusák přiblíží svůj projekt V síti o zneužívání dětí na internetu. Promítnou také vystřižené scény z filmu.

Výsostně aktuálním tématem sobotního Inspiračního fóra je krize demokratické společnosti. A kdo bude debatovat? Například Sophie Howe, která už tři roky úřaduje jako ‚komisařka budoucích generací‘ ve Walesu nebo politolog a specialista strategické komunikace NATO Jonathan Terra, který působil jako diplomat v Afghánistánu a jako politologický analytik a komentátor se věnuje stavu demokracie ve Spojených státech.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz