Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Třiadvacátá Ji.hlava skončila, divácky překonala loňský ročník

30. 10. 2019 - JIHLAVA [Econnect]

„Mám velkou radost z kvalitního filmového programu, který ukázal především tvář nastupující filmařské generace vnášející do kinematografie nová témata i postupy. Je obohacující vidět tolik tvořivé různosti na jednom místě. Snažili jsme, aby letošní Ji.hlava reflektovala svět kolem nás, vyzvala k aktivitě a vytvářela prostor pro dialog,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

Na letošní Ji.hlavu přijelo 5 330 návštěvníků. Z 277 promítnutých filmů bylo 91 uvedeno ve světové, 17 v evropské a 47 v mezinárodní premiéře. Filmy soutěžily v jedenácti sekcích. Promítalo se v osmi kinosálech v Jihlavě i Třešti. Program nabídl sto třicet diskuzí po filmových projekcích a téměř čtyřicet v rámci Inspiračního fóra, které letos podruhé probíhalo šest festivalových dní a věnovalo se tématům jako krize demokracie, žena ve třetím tisíciletí nebo současná Čína. Inspirační fórum letos hostilo sto čtyři hostů z celého světa: nechyběl mezi nimi například americký odborník na klima Bill McKibben, afgánská bojovnice za lidská práva a kandidátka na prezidentku Fawzia Koofi nebo komisařka budoucích generací‘ ve Walesu Sophie Howe. „V dialozích s hosty se bouraly zažité fráze, opouštěly obvyklé pohledy a hledaly nové perspektivy: jak se k tématům vztahovat a jak v budoucnosti jednat,“ říká dramaturgyně Tereza Swadoschová o Inspiračním fóru, na které přišlo více než 6000 návštěvníků.

Pozornost diváků si letos získal film Jeskyně Ferase Fayyda o podzemní nemocnici v syrské Ghoutě. Film si odnesl ocenění za nejlepší film v sekci Svědectví o politice. Zaujal také investigativní dokument Ukradený stát slovenské režisérky Zuzany Piussi, která třicet let po pádu komunistického režimu předkládá zdrcující obraz současného Slovenska. Velkému zájmu se těšila také sekce Fascinace: Erotika, retrospektiva ukazující různorodé podoby zobrazování tělesné touhy, přitažlivosti a projevů fyzické lásky. Divácky oblíbená byla i VR zóna, která nabídla VR-kino i instalace.

Pět set dětských diváků pak přivítala Ji.hlava dětem. Šestidenní program pro děti nachystal dvacet čtyři bloků workshopů, devatenáct filmových promítání a další doprovodný program. „Máme radost, že nám děti i rodiče zachovali přízeň a Ji.hlava dětem se stává nedílnou součástí festivalu. Letošní účast byla oproti loňskému roku o něco vyšší. I proto jsme rádi, že se osvědčilo jiné rozmístění jednotlivých aktivit v budově Oblastní galerie Vysočiny. Dali jsme víc prostoru kavárně a nové odpočinkové zóně. Úspěch mělo i propojení s Inspiračním fórem, kterým byly Po-hádky současného světa, kde se bavili děti i rodiče o aktuálních tématech dneška. O demokracii diskutoval novinář Petr Fischer, o klimatické krizi Anna Kárníková, o Číně Alice Rezková. Všichni tři předali vzkazy od dětí do debaty ‚dospěláckého' Inspiračního fóra. S přirozenou bezprostředností děti zvládly i setkání s cizojazyčnými lektory z bosenského projektu Genesis,“ říká dramaturgyně Ji.hlavy dětem Iva Honsová.

Tématem letošního ročníku festivalu byla ekologie. Odkazoval na ni i závěrečný ceremoniál s předáváním filmových cen. Vystoupili zde zástupci českých i zahraničních ekologických iniciativ (Instituto Terra, Greenpeace, Fridays for Future), o tom, jak změnit přístup velkých institucí, mluvil hlavní kurátor londýnské Tate Modern Andrea Lissoni i ekologický ombudsman ji.hlavského festivalu Luboš Slovák. „O klimatické krizi je bohužel v Česku slyšet spíš od jejích popíračů. Situace je však natolik vážná, že by se toto téma mělo dostat do každé oblasti. I proto jsme na ceremoniál pozvali Extinction Rebellion, kteří vyzvali lidi a vládu, aby začali konat a zabránili ekologickému kolapsu,“ říká filmařka Tereza Nvotová, která s Janem Foukalem večer moderovala.

Znělku pro letošní ročník Ji.hlavy vytvořil kazachstánský filmař Sergej Dvorcevoj, festivalové ceny navrhl čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej.

Desítky aktivit proběhly také v rámci „industry programu“, určeného pro filmové profesionály. Těch letos do Jihlavy přijelo téměř dvanáct set z celého světa. Proběhl například vzdělávací workshop Emerging Producers, Festival Indentity nebo Konference Fascinace zaměřená na distribuci experimentálních filmů. „Letošní ročník potvrdil, že se Ji.hlava stává stále populárnější destinací pro filmové profesionály. Mnozí z nich oceňují vedle výjimečné atmosféry hlavně kvalitní industry program. Ji.hlava je místem, kde se potkávají talenty a vznikají nečekané spolupráce a originální dokumentární projekty,“ uvedla vedoucí programu pro filmové profesionály Jarmila Outratová.

Počet akreditovaných návštěvníků letos bylo 5 330. Z toho 1 163 filmových profesionálů, 146 hostů a 300 novinářů. 24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne 27. října až 1. listopadu 2020.

Vítězové 23. MFDF Ji.hlava

OPUS BONUM
Opus Bonum vybírá pozoruhodný dokumentární film roku z různorodé kolekce reprezentující tendence světového dokumentu. Všechny filmy jsou podstatné, a tak festival nabízí další hru: jeden porotce vybere jeden film, dílo zářivé.
Porota: Cristi Puiu
● Nejlepší světový dokumentární film 2019: Fonja (Ravo Henintsoa Andrianatoandro, Lovatiana Desire Santatra, Sitraka Hermann Ramanamokatra, Jean Chrisostome Rakotondrabe, Erick Edwin Andrianamelona, Elani Eric Rakotondrasoa, Todisoa Niaina Sylvano Randrialalaina, Sitrakaniaina Raharisoa, Adriano Raharison Nantenaina, Alpha Adrimamy Fenotoky, Lina Zacher, Madagaskar, Německo, 2019)
Vyjádření poroty: Za laskavost, intuici, důvěru, odvahu a velkorysost, jež drží pohromadě film, který neustále znovu potvrzuje sílu nevinného pohledu a zároveň evokuje hlasy starých mistrů.
● Zvláštní uznání: Fonja (Lina Zacher, Madagaskar, Německo, 2019)
Vyjádření poroty: Za inteligentní a inspirativní použití kinematografických postupů při hledání nepopsatelného.

MEZI MOŘI
Mezi moři je soutěžní sekcí, která reprezentuje země a národy střední a východní Evropy, teritorium jejich vzájemných dějinných, politických či kulturních vztahů.
Porota: Timothy Corrigan, Kapka Kassabova, Srđan Keča, Isabella Salton, Alessandro Stellino
● Nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy 2019: Učit (Alex Brendea, Rumunsko, 2019)
Vyjádření poroty: Jde o zásadní film, který musí vidět celý svět. Učitel matematiky, který pracuje na okraji selhávajícího vzdělávacího systému, se stává transformačním mentorem skupiny mladých studentů. Díky jeho zanícené výuce totiž dostanou tu nejdůležitější životní lekci: „člověk se do toho, co dělá, musí tragicky zamilovat“. Cenu Mezi moři získává za oslavu nekonvenčnosti a přijetí složitosti, představivosti a vášně ve výuce film Učit.
→ Autoři vítězného snímku obdrží finanční odměnu 10.000 EUR

MEZI MOŘI – STUDENTSKÁ SOUTĚŽ
Nejpozoruhodnější filmy studentů filmových škol v zemích střední a východní Evropy.
Porota: Timothy Corrigan, Kapka Kassabova, Srđan Keča, Isabella Salton, Alessandro Stellino
● Nejlepší studentský dokumentární film střední a východní Evropy 2019: Život by mohl být tak krásný (Filip Jacobson, Angelika Herta, Polsko, Německo, 2019)
Vyjádření poroty: Film začíná jako geografický a kulturní cyklistický výlet po Francii, po stopách polského válečného spisovatele ze 40. Let, ovšem skutečná cesta je však duchaplným zkoumáním dynamiky vztahu. Za volně plynoucí, nepředvídatelný styl, který podrývá konvenční vyprávění o mužském dobrodružství, a za sarkastické, otevřené zkoumání povahy historického traumatu a paměti.
→ Autoři vítězného studentského snímku obdrží finanční odměnu 2.000 USD (ve spolupráci s Current Time TV)
● Zvláštní uznání: Hnůj vezdejší (Nikola Krutilová, Česká republika, 2019)
Vyjádření poroty: Film pomocí minimálních filmových prostředků odhaluje morální rozměr celosvětové ekologické krize a naši nevyhnutelnou potřebu jí čelit. Během čtyř ročních období jsme svědky cyklu hřbitova lidské spotřeby a nadprodukce.

ČESKÁ RADOST
Česká radost představuje prestižní výběr českých dokumentů. Není jenom soutěží o nejlepší z českých filmů, ale především oslavou jeho různosti v objevování nových témat i v dobrodružství kinematografického výrazu.
Porota: Zuzana Kirchnerová Špidlová, Monika Kompaníková, Adéla Kubištová, Martin Šrajer, Karel Žalud
Studentská porota: Ludmila Cimburková, Matyáš Janíček, Filip Konvalinka, Marie Musilova, Alice Waisserová
● Nejlepší český dokumentární film 2019: Sólo (Artemio Benki, Česká republika, Francie, Argentina, Rakousko, 2019)
Vyjádření poroty: Oceňujeme lehkost, nenásilnost a soustředěnost s jakou autor zobrazil silný lidský příběh trpícího člověka a dostal se do jeho maximální možné blízkosti bez rušivých formálních efektů a patosu.
→ Autoři vítězného snímku obdrží finanční odměnu 10.000 EUR
● Zvláštní uznání: Ztracený břeh (Jiří Zykmund, Česká republika, 2019)
Vyjádření poroty: Nenápadný pohled do života outsiderů upínajících se k minulosti a k místu, které navzdory dramatickým proměnám zůstává jejich domovem. Film umírněně ohledává základní otázky lidského bytí v krajině obrácené naruby. Je metaforou světa, který se rozpadá a my mu přestáváme rozumět.
→ Autoři snímku, kterému bylo uděleno zvláštní uznání, obdrží Fotoaparát NIKON série Z
● Cena studentské poroty: Králové Šumavy (Kris Kelly, Česká republika, Irsko, 2019)
Vyjádření poroty: Film Králové Šumavy objektivně řeší otázku hrdinství v době relativně nedávné, významně se týkající mladých lidí. Mínění o činech hlavního hrdiny je pokřiveno soudobou ideologií a vnímáno obecně negativně. Dokument konstatuje tuto skutečnost a následně nabízí názory obou stran, které jsou řešeny ve stejné míře, dokument tak plní svou primární funkci, a to objektivní svědectví. Tím tvoří skvělý učební podklad. Umělecká i informační hodnota stojí ve stejné výšině kvality. Realisticky pojatou animací, jež je výtvarně velmi zdařilá, zobrazuje vzpomínky již nezachytitelné a obrazová složka filmu vciťuje do atmosféry tehdejší doby.
● Zvláštní uznání studentské poroty: Apparatgeist (Marie-Magdalena Kochová, Česká republika, 2019)
Vyjádření poroty: V seznamu filmů má odlišnou pozici několik drobnějších dokumentů, které spojuje přinejmenším krátká stopáž a mladý věk tvůrců. Tyto filmy by měly být hodnoceny jinak než větší formáty a zaslouží si i zvláštní cenu. Z nich nás nejvíce oslovil 11 minutový Aparatgeist, který má potenciál vyvolat různorodé reakce. Trefně stylizované provedení umocňuje příběhy ze smartphonů, jejichž individualita a zdánlivá nesouvislost skvěle zobrazuje téma šíření obsahu informací. Téma vyžaduje nutné zaujetí určitého postoje, o což však režisérce ani nešlo. Její uvolněný komentář k filmu po projekci si nás získal viditelnou ukázkou čerstvého talentu.

FASCINACE
Fascinace jsou velkou továrnou experimentální kinematografie, která film opřený o realitu zbavuje všeho, co jej tíží, a podstatným způsobem tak prohlubuje možnosti filmového vnímání.
Porota: Carlos Casas, Andrea Lissoni
● Nejlepší experimentální dokumentární film 2019: Akce, téměř neschopný myslet (Haonan Mao, Čína, 2018)
Vyjádření poroty: Za vizionářský a dramatický přístup k utváření světa, kterým film „Akce, téměř neschopný myslet“ proměňuje skutečný životní příběh v apokalyptickou filmovou cestu. Mao Haonan pomocí špičkové umělecké obraznosti a herní počítačové grafiky vytváří úžasný audiovizuální zážitek.
● Zvláštní uznání: přetrvávající (Ugo Petronin, Nizozemsko, 2019)
Vyjádření poroty: Nádherný krátký film, který odhaluje a znovu objevuje kouzlo a působivost filmu prostřednictvím nové osobní techniky.

FASCINACE: EXPRMNTL.CZ
Exprmntl.cz je soutěžní přehlídka nejnovějších českých experimentáloních filmů, které se vztahují ke skutečnosti a neustávají v pátrání po nových vyýrazech jejího zpracování na filmový materiál a digitální formáty.
Porota: Carlos Casas, Andrea Lissoni
● Nejlepší český experimentální dokumentární film 2019: Moréna Rex (Marie Lukáčová, Česká republika, 2019)
Vyjádření poroty: Za vynalézavý a svěží přístup a kritiku dosud nevyčerpaného tématu: jak kapitalismus prostupuje každodenním životem a podmiňuje ho. Film Moréna Rex, kombinující žánry a styly od reklamy po videoklip, od dokumentárního filmu po čmáranice, je ironickým útokem na patriarchální finanční instituce a jejich dopad na společnosti.
→ Autoři vítězného snímku obdrží finanční odměnu 50.000 CZK (ve spolupráci s 8smička – zóna pro umění)
● Zvláštní uznání: Abstract Horror (Franz Milec, Česká republika, 2019)
Vyjádření poroty: Zvláštní uznání jsme se rozhodli věnovat filmu Abstract Horror Franze Milce za vynikající obraznost, nadpozemskou hudbu a zvukový design. Tato sci-fi cesta, vzniklá na základě rozhovoru s jedním z nejkontroverznějších myslitelů naší doby, novátorským a prazvláštním způsobem rozkládá obraznost pohybové 3D grafiky.

PRVNÍ SVĚTLA
Sekce První světla uvádí první velké filmy začínajících dokumentaristů s cílem sledovat rozvoj dokumentu, proměnu témat a stylů, zpřehlednit jména nových tvůrců. Tato díla se chtějí stát hlasem v zápase o svobodu a smysl dokumentárního filmu.
Porota: Emilie Bujès, Kyungsoo Han, Simon Kilmurry, Meghan Monsour, Peter van Hoof
Studentská porota: Hana Dufková, Branislav Kern, Denisa Langrová, Magda Olivová, Petr Vašků
● Nejlepší celovečerní debutový dokumentární film 2019: Afázie (Jelena Jureša, Belgie, 2019)
Vyjádření poroty: Za silnou schopnost vyvolat niternou reakci. Za schopnost vyvolat násilí, které zkoumá. Filmu se daří převést obsah do formy a zkušenosti. Film se zaměřuje na kolektivní mlčení doprovázející brutální historické zločiny a fragmentaci historie.
● Cena studentské poroty: Afázie (Jelena Jureša, Belgie, 2019)
Vyjádření poroty: Studentská porota uděluje cenu filmu Afázie. Ocenila zejména tvůrčí uchopení formy i vyspělý esejistický styl, kterým diváka nutí k přehodnocení hranic dosavadního myšlení a vnímání. Na základě analýzy kolektivních i individuálních nerovností vede člověka k přijetí odpovědnosti za to, jak se choval a jak se bude chovat nadále.

KRÁTKÁ RADOST
Krátká radost nabízí výběr nejlepších evropských krátkých filmů – svrchovaných děl, která prozkoumávají na malém a ještě menším prostoru možnosti a sílu dokumentu.
● Nejlepší krátký dokumentární film 2019: Shendy Wu: deník (Ingrid Pokropek, Argentina, 2019)
Vítězný film vybírají diváci prostřednictvím online platformy DAFilms.cz.

SVĚDECTVÍ O POLITICE
Svědectví o politice vytvářejí prostor, ve kterém se hlasy a vize prolínají s obrazy a rytmem, obsahová naléhavost s formální neústupností. Soutěžní přehlídka nejpodstatnějších letošních dokumentů s politickým přesahem.
Porota: Clifford Coonan, Daniel Prokop, Fatima Rahimi
● Nejlepší svědectví o politice 2019: Jeskyně (Feras Fayyad, Dánsko, Sýrie, Německo, Spojené státy, Katar, 2019)
Vyjádření poroty: "Proč nezůstanou a nepomáhají tam?" Slyšeli jsme mnohokrát během války v Sýrii ze strany odpůrců přijímání uprchlíků. Dokument režisera Firase Fayyada "Jeskyně" ukazuje hrdinství lékařů a zdravotnického personálu, kteří působili v obklíčené a bombardované Ghoutě. Ve své podzemní nemocnici zachránili tisíce životů, ačkoli měli k dispozici jen omezené vybavení a museli čelit nedůvěře a genderovým předsudkům. I přes vysoké odhodlání byli nakonec donuceni město tváří v tvář pokračujícímu vojenskému tažení opustit. Dokument přináší svědectví o lidské obětavosti a solidaritě, které nezlomí ani tragédie války.

SVĚDECTVÍ O POZNÁNÍ
Svědectví o poznání jsou soutěžní sekcí filmů, které nově definují žánr vědeckého dokumentu. Hranice lidského poznání, hranice zobrazitelného – a možnosti jejich překračování.
Porota: Clifford Coonan, Daniel Prokop, Fatima Rahimi
● Nejlepší svědectví o poznání 2019: Druhá strana Marsu (Minna Långström, Finsko, 2019)
Vyjádření poroty: Film ukazuje, že i vědecké fotografie planety Mars, jež bychom mohli vnímat jako čisté znázornění reality, ve skutečnosti realitu přetvářejí v něco, čemu rozumíme a co očekáváme. Extrémní příklad vědeckého zobrazování předmětu, s nímž nemáme žádné přímé zkušenosti, nutí diváky, aby se ptali: nakolik obrazy všech současných problémů na Zemi přetvářejí naše očekávání a schopnost porozumět.

SVĚDECTVÍ O PŘÍRODĚ
Svědectví o přírodě jsou soutěžní přehlídkou letošních dokumentů, které vytříbenými filmovými prostředky hovoří o zániku a vzniku, o hrozbách a výzvách, o člověku jako součásti i jako úhlavním nepříteli přírody.
Porota: Clifford Coonan, Daniel Prokop, Fatima Rahimi
● Nejlepší svědectví o přírodě 2018: Antropocén: Epocha člověka (Nicholas de Pencier, Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky, Kanada, 2018)
Vyjádření poroty: Film Edwarda Burtynského, Jennifer Baichwal a Nicholase de Penciera dává celosvětové destrukci lidskou tvář. Lidé ovlivňují téměř všechny formy života na planetě. Filmaři pomocí ohromujících vizuálních obrazů, příběhů lidí a úžasných zvířat, jež s námi sdílejí tento svět, vysvětlují složitost našeho prostředí a varují před tím, co by mohlo být hromadným vyhynutím. Film je stejně rychlý a brutální jako změna, která jej pohlcuje. Výkřik o pomoc. Výzva ke změně.

CENA DIVÁKŮ
● Cena diváků 23. MFDF Ji.hlava: Postiženi muzikou (Radovan Síbrt, Česká republika, 2019)

CENA ZA PŘÍNOS SVĚTOVÉ KINEMATOGRAFII
● Sergej Dvorcevoj

AUDIOREPORT
● Vítězný audiodokument: Dobrá vůle - Matěj (Tereza Reková, Česká republika, 2016)

SILVER EYE
Porota: Heleen Gerritsen, Karin Rywkind Segal, Luisa Schwamborn
● Cena Silver Eye za nejlepší celovečerní film trhu East Silver: Transnistra (Anna Eborn, Švédsko, Dánsko, Belgie, 2019)
Vyjádření poroty: Tento silný film, překrásně natočený na 16mm filmový materiál, zachycuje mezní okamžik – konec adolescence, hru mládí a světla zasazený do rurální krajiny v neuznané zemi. Láskyplný pohled na dynamickou skupinu, zaměřený na neobvyklou a nezapomenutelnou ženskou postavu.
● Zvláštní uznání: Vítr. Dokumentární thriller (Michal Bielawski, Polsko, Slovensko, 2019)
Vyjádření poroty: Prostřednictvím mystických obrazů a enigmatických protagonistů tvůrci zachycují extrémní propojení mezi lidskou vírou a osudem, přírodou a počasím. Tento režijní počin, často lynchovský, je skutečným thrillerem, jak název napovídá.
Porota: Ingrid Beerbaum, Laurence Boyce, Matthew Lloyd
● Cena Silver Eye za nejlepší krátký dokumentární film trhu East Silver: Pripyat Piano (Eliška Cílková, Česká republika, 2019)
Vyjádření poroty: Film, který je přesvědčivou kombinací zvuku, obrazu a tónu. Při vyrovnávání se s následky tragické události, jejíž ozvěny jsou dodnes pociťovány, film zkoumá ideje absence a ztráty, zatímco je pajánem na sílu hudby, nezdolnost lidského ducha, potřebu přežít a odmítnutí zapomenout. Cenu získává za výtečné technické ztvárnění, ztělesnění odvážné filmařiny a symbolické zkoumání naděje uprostřed destrukce.
● Zvláštní uznání: Čekání na zázrak (Aljona Suržikova, Estonsko, 2019
Vyjádření poroty: Filmaři ukázali výjimečnou odvahu a duchapřítomnost, když nechali kameru zapnutou tváří v tvář strašlivé osobní tragédii. Porota by ráda ocenila film za nebojácnou upřímnost.

NEJKRÁSNĚJŠÍ FESTIVALOVÝ PLAKÁT
● Festival Identity: Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
● Cena diváků: International Short FF Zubroffka


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz