Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Stávky za klima pokračují i v novém školním roce. Tentokrát se k nim přidali i rodiče a další dospělí

20. 9. 2019 - PRAHA [Econnect / Fridays for Future]

V Praze, Brně, Ostravě, ale i v mnoha dalších menších městech po celé České republice se shromáždily stovky studentů, aby upozornili na hrozby spojené s klimatickou krizí. Podle studentů politici i nadále selhávají v ochraně klimatu. Stávky za klima se tentokrát účastní i dospělí.

Studenti dnešní stávkou navázali na několik úspěšných stávek z jara letošního roku, které od letošního března organizuje v České republice středoškolské hnutí Fridays For Future. Stávky za klima odstartovala zhruba před rokem švédská studentka Greta Thunberg. Stávky se dnes konají ve více než 140 zemích po celém světě, v České republice středoškoláci stávkují ve dvou desítkách měst ve všech krajích.

Stávky se mimo studentů účastní i některé firmy, připojily se i státní instituce a neziskové organizace. Zavřeno mají všechny pobočky kosmetického řetězce Lush a studenty podporuje například Divadelní ústav nebo zaměstnanci Ministerstva zahraničních věcí. Podpory se studentům dostalo i od několika známých osobností, udělaly stávkám reklamu na sociálních sítích například herečky Eva Holubová, Berenika Kohoutová, Taťjana Medvecká, Iva Pazderková, Tereza Dočkalová, herci Petr Vacek a Milan Peroutka, novinář Josef Klíma či olympionik Vavřinec Hradilek.

Jeden z mluvčích Fridays For Future Petr Doubravský na úvod stávky připomněl úspěchy, které za sebou studentské hnutí za necelý rok fungování má. "Před rokem bych ani ve snu nevěřil, jak moc se může za rok posunout veřejná a politická debata o klimatické krizi. Stejně tak bych třeba nevěřil tomu, že kdy v České republice budeme mít uhelnou komisi." Nově vzniklou uhelnou komisi inicioval v polovině letošního března ministr životního prostředí Richard Brabec právě v reakci na první studentskou stávku.

"Nesmíme ale zapomínat na to, že ani po našem naléhání nedělají politici dost," doplnil Doubravský. Studentům vadí například rozšiřování těžby uhlí na dole Bílina, ke kterému vydalo na konci srpna Ministerstvo životního prostředí souhlas, výjimka z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice, ale i plánovaný prodej elektrárny Počerady uhlobaronu Tykačovi. Také vyzývají premiéra Andreje Babiše, aby na klimatickém summitu v New Yorku příští týden podpořil ambice Evropské unie stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální.

Po projevech se studenti vydali na průvod centrem města, stávkovat plánují i v budoucnu. Do konce roku by chtěli zorganizovali minimálně jednu stávku každý měsíc.

Stávka za klima zahajuje akci Týden pro klima, jejímž cílem je zvýšit povědomí o probíhající klimatické krizi. V rámci týdne pro klima mohou organizace i jednotlivci uspořádat vlastní akci a sdílet ji s ostatními na webových stránkách www.tydenproklima.cz.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz