Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Navrhněte slídila roku 2018, uzavření nominací na Ceny velkého bratra se blíží

18. 1. 2019 - PRAHA [Econnect / Iuridicum Remedium, z. s.]

Čtrnáctý ročník soutěže o Ceny Velkého bratra vrcholí. Poslední dny zbývají do uzavření návrhů, ze kterých koncem ledna odborná porota vybere laureáty za rok 2018. Vítěze oznámí pořadatel Big Brother Awards ČR nezisková organizace Iuridicum Remedium 14. února v pražském Cross Clubu.

Nominace lze zasílat do pondělí 21.1.2019 prostřednictvím webu bigbrotherawards.cz. Vítěze pak z nominovaných vybere odborná porota složená z odborníků na nové technologie, novinářů a právníků.

“Loni si sošku odneslo například Ministerstvo průmyslu a obchodu za plošné shromažďování velmi citlivých dat o elektronické komunikaci s občany a jejich uchovávání pro potřeby policie a dalších orgánů. Soudní dvůr EU přitom takové počínání vícekrát označil za zcela nepřijatelné a neústavní,” popisuje praxi úřadu výkonný ředitel Iuridicum Remedium Jan Vobořil.

I letos je mezi nominovanými řada ministerstev a státních institucí. Pozornost se nevyhýbá ani soukromým firmám. V minulých ročnících zvítězila například společnost Mattel s panenkou Barbie, která nahrává dětský hlas a získané informace shromažďuje, odesílá a vyhodnocuje. Dalším příkladem je úvěrová společnost HOME CREDIT, která avizovala, že chce své klienty prověřovat pomocí analýzy obsahu mobilního telefonu. Svůj záměr po udělení anticeny stáhla.

Soutěž každoročně upozorňuje na nejcitelnější zásahy do soukromí a na problematiku ochrany osobních údajů. Anticeny se vyhlašují ve čtyřech kategoriích (úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra), novinkou posledních ročníků je pozitivní cena Edwarda Snowdena pro subjekty, které významně přispívají k ochraně soukromí a transparentnosti nakládání s osobními údaji.

Ceny nazvané podle postavy z románu George Orwella „1984“ byly poprvé uděleny ve Velké Británii v roce 1998. V České republice je organizace Iuridicum Remedium předává nepřetržitě od roku 2005.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz