Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Poslanecký výbor pro životní prostředí vyzývá vládu, aby řešila příčiny krize našich lesů

21. 11. 2018 - PRAHA [Hnutí Duha / Econnect]

Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny dnes jednomyslně vyzval vládu k řešení příčin současného stavu lesů a smrkové kalamity. Vláda se přitom dosud zabývala téměř výhradně řešením následků, nikoli příčin kalamitního stavu. Výzva poslaneckého výboru tak může znamenat změnu dosavadního kurzu, který se trvalou udržitelností českých lesů nezabýval. Již v červnu tohoto roku vyzval Podvýbor pro ochranu přírody a krajiny vládu České republiky k řešení příčin stavu lesů a kůrovcové kalamity, odpovídající reakce však dosud nenastala.

Poslanci a poslankyně výboru žádají o "předložení komplexní novely zákona o lesích a prováděcích vyhlášek i finanční podpory vlastníkům lesů, které zajistí druhově a věkově pestřejší lesy odolnější vůči kalamitám". Dále vyzývají ke specifikaci zadání státním lesů při hospodaření ve veřejném zájmu.

Dalším bodem usnesení výboru je požadavek na "předložení novely zákona o myslivosti a prováděcích vyhlášek, které zajistí snížení škod na výsadbě i zmlazování lesů tak, aby mladé stromky odrůstaly v požadované druhové skladbě".

Ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí by měla okamžitě začít pracovat na komplexní změně lesního zákona i dílčí novele zákona o myslivosti.

Na potřebu komplexně změnit lesní hospodaření dlouhodobě upozorňuje i Hnutí DUHA. Taková změna musí zajistit, aby v budoucnu nedocházelo k plošnému hynutí lesů. Letos v červnu předalo Hnutí DUHA vládě komplexní návrh změn legislativy a dalších předpisů "Co dělat, abychom zachránili české lesy". Dosud jej podpořilo více než 19 000 lidí. Vláda zatím koncepční kroky neudělala.

Ministerstvo zemědělství zatím připravuje novou zalesňovací vyhlášku, v té ovšem umožňuje dál sázet převahu smrků i ve středních polohách a pahorkatinách, kde smrky nyní plošně hynout. "Malá" novela zákona o lesích, kterou Ministerstvo zemědělství nyní projednává, příčiny krize českých lesů neřeší vůbec.

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů Hnutí DUHA, řekl: "Lesní kalamita dosáhla takových rozměrů, že není současnými prostředky řešitelná. Je potřeba se zaměřit na budoucnost nových lesů a přípravu těch lesů, které před kalamitou teprve stojí. Jde především o to, abychom změnili lesy na smíšené, pestré a odolné, bez holosečí poškozujících lesní půdu."

"Dnešní jednomyslný záměr poslanců a poslankyň Výboru pro životní prostředí může konečně přinést změnu přístupu od odklízení důsledků k řešení příčin lesní krize. Poslanecká sněmovna by se co nejdříve měla zaměřit na zákon o lesích a zákon o myslivosti jako další kroky k tomu, aby se naše lesy mohly přerodit v odolné a dlouhodobě zdravé."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz