Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zavedení plošné cenzury internetu chystanou autorskoprávní směrnicí bude i v rukou českých europoslanců.

13. 6. 2018 - PRAHA [Econnect / Iuridicum Remedium]

Co tedy tato nešťastná třináctka přináší? Podle návrhu bude od internetových společností vyžadovat, aby zajistili automatické sledování a aktivní filtrování online sdíleného obsahu, potenciálně chráněného autorským právem na základě dohod s držiteli práv, zejména velkými vydavateli. Překlopí se tak stávající systém, kde platí, že poskytovatelé internetových platforem neodpovídají za to, co na ně vkládají uživatelé, pouze musí zajistit řešení stížností ze strany těch, jejichž práva byla porušena. Teď by ovšem měli zavést taková opatření, aby se autorsky chráněný obsah na jejich služby ani nedostal. Jedinou cestou, jak lze vůbec toto teoreticky zajistit je využívání algoritmů, které budou odhalovat autorsky chráněný obsah a to je jádro problému.

“Porušení autorských práv je třeba hodnotit v kontextu, který algoritmy neodhalí. Vezměme si třeba video uveřejněné autorem pod nějakou z veřejných licencí umožňujících zcela volné použití. Video je tak zajímavé, že ho použije v souladu s licencí třeba televize. Její obsah je už ale autorsky chráněn a algoritmus pak může blokovat odkazy na video s tím, že jde o autorsky chráněný obsah televize, i když autorem je úplně někdo jiný, kdo naopak připojením licence rozhodl, že chce, aby se dílo šířilo volně,” řekl k navrhovanému článku Jan Vobořil, výkonný ředitel nevládní organizace Iuridicum Remedium, která se věnuje digitálním právům.

Velcí internetoví hráči jako Google nebo Facebook, ale i mnoho podstatně menších internetových služeb, budou mít povinnost ve vyšší míře sledovat naši komunikaci a dělat tak práci jakési soukromé internetové policie, byť úkolované státem.

“Uvedený návrh je součástí širšího trendu, na nějž IuRe upozorňuje opakovaně, naposledy třeba v souvislosti s březnovým s Doporučením Evropské komise k regulaci odstraňování závadného obsahu na internetu. Rozhodovací pravomoci o tom, co je závadné a porušující zákony je stále častěji státy svěřováno soukromým společnostem a jejich algoritmům. To pak vede k plošnému omezování svobody slova, ale třeba i práva na ochranu soukromí, kdy tyto společnosti musí své uživatele a jimi ukládaný obsah více sledovat. I pokud pomineme, že jde o jednoznačnou a plošnou cenzuru, kterou zapovídá řada lidskoprávních kodexů včetně naší Listiny základních práv a svobod, tak je i diskutabilní přínos takových opatření pro společnost, či v tomto případě pro autory. Je důležité sledovat, jaké postoje europoslanci zaujmou k danému kontroverznímu článku a toto zohlednit při blížících se volbách do Evropského parlamentu,” uzavřel Jan Vobořil.

IuRe se zapojilo do podpory kampaně #SaveYourInternet, #CensorshipMachine a #DeleteArt13 usnadňující občanům přímé oslovení jejich europoslanců a zaslání výzvy k odmítnutí článku 13.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz