Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Amnesty International otevírá veřejnou Živou knihovnu

8. 12. 2014 - BRNO [Amnesty International]

Amnesty International otevírá v rámci Týdne lidských práv Živou knihovnu pro veřejnost. V Živé knihovně si mohou návštěvníci popovídat se zástupci nejrůznějších menšin a životní příběhy tak uslyší přímo od lidí, kteří je prožili. Zjistí tak například, jak lehce se člověk může stát bezdomovcem, jak se žije muslimům po 11. září nebo že i Rom se může stát městským strážníkem.

Živá knihovna proběhne ve čtvrtek 11. prosince od 16:00 v Kabinetu Múz (Sukova 4, Brno). Návštěvníci si zde mohou popovídat s několika zajímavými osobnostmi. Každá z těchto „živých knih“ vypráví jedinečný příběh.

Například pan Jiří, bývalý učitel, který je už přes dvacet let bez domova. Bezdomovcem se stal po shodě několika nepříjemných událostí, nerezignoval však a zůstává aktivním a velmi inspirativním člověkem. Hraje divadlo, pomáhá s údržbou kostela a má obrovský přehled v nejrůznějších oblastech.

Rozhovory se tak často stočí i na jiná témata, než je život menšin. Své o tom ví i Jan Polyak, romský jazzový hudebník, který pracuje v oddělení prevence kriminality Městské policie Brno. Právě hudba bývá hlavním tématem rozhovorů s ním. „Pokud se mi podařilo ovlivnit alespoň pár lidí, se kterými jsem v knihovně mluvil, tak je to skvělý výsledek. Pohled na naši komunitu je hodně zkreslený médii a já jsem rád, že tento stereotyp můžeme trochu narušit,“ říká Jan.

Příběh další knihy má orientální, i když trochu hořkou, příchuť. Assem Attasi je napůl Syřan a v Živých knihovnách vypráví návštěvníkům o rodné Sýrii a o válce, která zemi sužuje. A také o tom, jak se změnil život muslimů žijících na západě po teroristickém útoku 11. září.

Zprostředkovává lidem osobní zkušenost s menšinami a překonává strach z neznámého. Kromě zmíněných osobností spolupracuje Amnesty International také například s LGBTI jedinci, vozíčkáři, nevidomými, cizinci nebo uprchlíky.

Amnesty International pravidelně organizuje Živé knihovny v rámci svého vzdělávacího projektu FAIR PLAY - Studenti za rovnoprávnost pro studenty základních a středních škol a nízkoprahové kluby. Tato knihovna je však otevřená všem, bez ohledu na věk.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz