Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Příběhy bezpráví již po desáté učí české žáky a studenty vážit si demokracie

27. 10. 2014 - PRAHA [Econnect/Člověk v tísni]

V úterý 28. října se v pražském kině Lucerna uskuteční slavnostní zahájení jubilejního 10. ročníku projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách. Během večera předají tři významné osobnosti sametové revoluce Cenu příběhů bezpráví lidem, kteří se postavili komunistickému režimu. Projekt organizovaný vzdělávacím programem Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni seznamuje každoročně během listopadu žáky základních a středních škol s moderními československými dějinami prostřednictvím projekcí filmů s besedou. Během deseti let se jich uskutečnilo 6 500.

Letošní 10. ročník projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách je věnován 25. výročí sametové revoluce. Z tohoto důvodu byly pro školy vybrány snímky zaměřené na období 80. let, především pak na rok 1989, a první měsíce demokracie.

„Je zřejmé, že se v české společnosti prosazuje stále smířlivější pohled na předlistopadový režim. Tím spíš je potřeba připomínat jeho zločinnou podstatu a přinášet ověřitelné informace o životě v socialistickém Československu. Zdá se také, že přestává být důležité, jak se konkrétní lidé v té době v určitých situacích zachovali, jaké zastávali postoje. To ale neznamená, že bychom měli rezignovat na pojmenovávání pravdy a lži, že bychom měli přestat rozlišovat mezi dobrým a špatným, mezi předlistopadovými statečnými a morálními postoji a kapitulantstvím či přímou kolaborací s tehdejší komunistickou mocí,“ říká Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách.

V rámci Měsíce filmu na školách je pro studenty a pedagogy tradičně připravena nabídka dokumentárních filmů pro listopadovou projekci a následnou besedu s hostem, zpravidla pamětníkem, historikem nebo filmařem. Školy si mohou vybrat ze tří nabízených dokumentů, které mohou pouštět online na webových stránkách Jednoho světa na školách nebo si je odtud stáhnout. Jedním z filmů je dokumentární snímek Karla Strachoty natočený v letošním roce s názvem 1989: Z deníku Ivany A. Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté studentky, který reflektuje poslední rok komunistického Československa. Snímek Petra Jančárka Václav Havel, Praha – Hrad seznamuje s příběhem  prvního československého polistopadového prezidenta a nahlíží do zákulisí prezidentské kanceláře. Dokument Pavla Křemena Nikomu jsem neublížil zkoumá motivy kolaborace řadových občanů se Státní bezpečnosti a působivě ilustruje, jak rafinovanými způsoby komunismus korumpoval lidské charaktery. Pro přihlášené pedagogy je navíc připraven bonusový materiál v podobě knihy Komunismu navzdory přinášející příběhy osobností, které prezentují různé formy odporu proti totalitnímu režimu v letech 1948–1989, a plakátové výstavy Sliby versus realita, která přináší na deseti plakátech srovnání někdejších propagandistických příslibů lepší budoucnosti a následné reality.

V rámci letošního ročníku byla pro školy připravena nová forma zapojení do projektu. Učitelé společně se žáky pátrají po příbězích sametové revoluce ve své  obci, zjišťují, kdy a jak začala, hledají dobové fotografie či novinové články, oslovují pamětníky a to vše sdílejí prostřednictvím webové mapové aplikace Naše revoluce. Řada škol již tuto možnost využila a v průběhu listopadu budou výsledky jejich pátrání k dispozici zde. Veřejnost se může rovněž zapojit a přidávat fotky z průběhu sametové revoluce ze své obce.

Během deseti let trvání projektu Příběhy bezpráví se do něj zapojilo 2 100 škol v celé České republice, které získaly 17 metodických příruček a dalších publikací a 63 filmů, z nichž je již 41 školám k dispozici online na www.jsns.cz. Nejvýznamnější součástí projektu jsou projekce spojené s besedou s pamětníky, historiky či filmaři. Těch se během deseti let uskutečnilo 6 500. „Určitě je lepší setkat se s někým na živo. Vidíte, jak se mu střídají v obličeji emoce, a poznáte, jaké to bylo. Je to mnohem lepší než z učebnice,” říká Anna Zahálková, žákyně ZŠ Litomyšl.

Slavnostní zahájení letošního ročníku Příběhů bezpráví, jehož součástí bude premiéra snímku 1989: Z deníku Ivany A., proběhne v úterý 28. října v pražském kině Lucerna od 19.00. Již po šesté bude udělena Cena příběhů bezpráví. Osobnosti na tuto cenu nominovali studenti a o výběru laureátů rozhodla studentská porota. Laureáty letošní Ceny Příběhů bezpráví jsou Josef Čoček, který převáděl lidi přes hranice, byl odsouzen na doživotí a více než deset let strávil v mírovské a leopoldovské věznici; Karla Charvátová (roz. Grollová), která byla zadržena státní bezpečností v roce 1948 za výrobu nelegálních letáků a kterou ve věznici v Plzni na Borech čekalo nelidské zacházení, jež vyvrcholilo znásilněním jedním z bachařů, a Jarmila Stibicová, která se v době normalizace otevřeně postavila proti komunistickému režimu. Ceny budou předávat významné osobnosti sametové revoluce, ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, fotograf Tomki Němec a zpěvačka Marta Kubišová. „Jsem ráda, že mohu Cenu příběhů bezpráví předávat. Je pro mě důležité, že osobnosti nominují mladí lidé, kteří se mohou seznámit se základními hodnotami, jako jsou demokracie a svoboda,“ říká Marta Kubišová.

Od 29.10. do 29.11. 2013 bude v Langhans – Centru Člověka v tísni pro veřejnost také zpřístupněna výstava fotografií, která vznikla jako vyústění týmových projektů Příběhy bezpráví – z místa, kde žijeme. Žáci základních i středních škol hledali ve svém okolí osobnosti, jejichž život poznamenala zvůle komunistického režimu. Jejich výpovědi pak doplnili o nejrůznější dobové materiály. Výstava zachycuje portréty pamětníků od fotografa Vojtěcha Vlka. Ke každé fotografii je umístěn medailonek popisující životní osud pamětníka.

Všechny aktuální informace o projektu Příběhy bezpráví - měsíc filmu na školách, který se věnuje moderním čs. dějinám (první republice, 2. světové válce, holocaustu, období komunismu), naleznete na webových stránkách projektu.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz