Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

České ženy jsou znechuceny z politické scény. Ve volbách by rády daly přednost ženským kandidátkám

24. 4. 2014 - PRAHA [Econnect/Fórum 50 %]

České ženy jsou znechuceny z politické scény, o konkrétní politická témata se však aktivně zajímají. Ženské kandidátky ve volbách do Evropského parlamentu jsou pro ně přitažlivé a daly by jim přednost. To vyplývá ze studie, kterou dnes představilo Fórum 50 %, organizace usilující o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice a rozhodovacích pozicích. Fórum 50 % zároveň zahájilo kampaň na podporu kandidátek v květnových evropských volbách.

Kvalitativní studie, kterou zpracovaly pracovnice Sociologického ústavu AV ČR, se věnuje postojům mladých žen k volbám (nejen) do Evropského parlamentu, k politice a Evropské unii. Ačkoli účastnice výzkumu vyjadřovaly znechucení z politické scény, o konkrétní politická témata se aktivně zajímaly. Ze studie dále vyplývá, že ženské kandidátky ve volbách do EP jsou pro mladé ženy přitažlivé a daly by jim přednost, i když i o nich se podle svých slov snaží nejdříve získat informace a nevolit je pouze proto, že jsou to ženy. Celá studie je k dispozici zde: https://aa.ecn.cz/img_upload/666f72756d35302d6669313030313139/postoje-mladych-zen-k-volbam-nejen-do-evropskeho-parlamentu-k-politice-a-k-evropske-unii.doc

„Mezi témata, která jsou pro mladé ženy zajímavá a mají potenciál přitáhnout je k volbám, patří například kombinace práce a péče o děti, problém různé odměny za stejnou práci či témata související se zdravotnictvím nebo kvalitou potravin. Možná překvapivě neměly ženy v naší sondě příliš zájem o témata korupce a imigrace,“ uvádí jedna z autorek studie, socioložka Marta Vohlídalová.

Studie tak částečně vyvrací mýtus, že české ženy o politiku nemají zájem a proto se ani aktivně politicky neangažují. „V Evropském parlamentu zasedá celkově 36 % žen, nejvyšší zastoupení žen má Finsko (61 %), zastoupení 50 na 50 Slovinsko, Chorvatsko i Malta. Česká republika je se svými aktuálními necelými 23 % žen třetí od konce,“ říká ředitelka Fóra 50 %, Jana Smiggels Kavková. „Nevěřím, že jsou české ženy méně schopné či ambiciózní než ženy z jiných evropských zemích. Zásadním problémem je zejména postoj českých politických stran, které otázku vyrovnaného zastoupení považují za zcela okrajovou a ženy na kandidátkách umisťují – až na čestné výjimky – na nevolitelná místa,“ doplňuje.

Její slova dokládá i poslední analýza kandidátních listin do voleb do EP. Na tzv. „volitelných“ místech kandidátních listin, tedy v první pětici, najdeme pouze 25 % žen. S ohledem na předvolební průzkumy bude ČR v EP po volbách s největší pravděpodobností zastupovat 6 politických stran: ANO 2011, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS a TOP 09. Pokud se do květnových voleb výrazněji nezmění voličské preference, budou zvoleny stejně jako v minulých volbách pouze 4 ženy.

Fórum 50 % proto dnes zahájilo kampaň za preferenční hlasy ženám kandidujícím ve volbách do Evropského parlamentu. Kampaň bude mít svou kontaktní i mediální část a bude vybízet voliče a voličky k tomu, aby prostřednictvím svých 2 preferenčních hlasů podpořili právě ženské kandidátky. Více informací o kampani najdete na webu www.zenyproevropu.eu, na videospot se můžete podívat na kanálu Fóra 50 % na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=52dg8ARxOlI&list=UUgt_ZRDLgnbj9sAIhDP-ROA


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související články

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz