Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Česká wikikonference popáté: 30. listopadu proběhne setkání světa Wiki

29. 10. 2013 - PRAHA [Econnect/Wikimedia Česká republika]

Pátá česká wikikonference naváže na tradici a nabídne příjemnou kolegiální atmosféru setkání, v němž se kombinuje oficiální program přednášek a workshopů s neformálními diskuzemi v předsálí. Místem konání se letos stane sídlo Přírodovědecké fakulty UK v Praze na Albertově.

Občanské sdružení Wikimedia Česká republika uspořádá v sobotu 30. listopadu 2013 v Praze pátou českou wikikonferenci. Bude to již tradiční setkání všech, co se z různých úhlů zajímají o svět Wikipedie, svobodně dostupné internetové encyklopedie, kterou v mnoha jazycích píší dobrovolníci z celého světa. Mezi účastníky však jsou i zástupci dalších projektů nadace Wikimedia Foundation, které rovněž vytvářejí svobodný obsah, a jiných organizací působících na poli vzdělávání a informatiky.

Program letošní Wikikonference usiluje o maximální pestrost témat. V dopoledních hodinách nejprve Marek Blahuš pohovoří o projektu česko-slovenské Wikipedie. Následně dostanou slovo dva překladatelé, Zdeněk Hartmann a Jiří Ohlídal, a promluví o souvislosti jejich práce s Wikipedií a výhodách, které jim česká Wikipedie přináší. V poledním bloku pohovoří Michal Matúšov o mezinárodním projektu Wikidata, který zaznamenává značný úspěch se strojovým zpracováním encyklopedických dat; zbytek tohoto bloku bude patřit různým neotřelým způsobům využívání Wikipedie, jako je předpovídání vývoje ve společnosti pomocí Wikipedie (Josef Šlerka), využití na obrazovkách České televize (Marián Nič) či strojová extrakce dat z Wikipedie (Ivo Lašek). V odpoledním bloku se nejprve představí OpenStreetMap (z úst Jáchyma Čepického) a on-line vzdělávací projekt Khanova škola. Dostanou prostor i fotografické aktivity členů wikikomunity. Vysokoškolští vyučující Kristýna Kysilková a Karel Drbal budou hovořit o svých zkušenostech s přenášením Wikipedie do akademického prostředí. Druhý jmenovaný, který působí přímo na půdě Přírodovědecké fakulty UK, tak symbolicky uzavře přednáškový program české Wikikonference.

V průběhu konference v přilehlé místnosti proběhnou i workshopy, v nichž si bude možné v klidu vše prakticky vyzkoušet či prodiskutovat. V závěru budou také předány ceny vítězům dvou soutěží, Dne finanční gramotnosti a Wiki miluje památky. V rámci druhé z těchto soutěží letos zúčastnění fotografové pro Wikipedii nahráli 6426 fotek památek na území České republiky. Na konferenci se sejdou lidé z nejrůznějších koutů světa wiki: pozvanými jsou – vyjma wikipedistů – též zástupci mnoha českých institucí, s nimiž česká pobočka Wikimedia navázala spolupráci. K nim patří zejména vysokoškolští a středoškolští učitelé, kteří se zapojili do programu Studenti píší Wikipedii, zástupci spřátelených vzdělávacích institucí a pracovníci různých muzeí a knihoven, s nimiž wikipedisté spolupracují na tvorbě encyklopedie.

Wikipedie se bude prezentovat jako zralý projekt, který hraje významnou roli v šíření informací nejen u nás, ale i v zahraničí včetně nejchudších částí světa. Tato encyklopedie si nachází místo ve všech oblastech lidské činnosti včetně vzdělání, vzájemného porozumění nebo třeba práce s daty. O tom, jak významnou složkou svobodného internetu Wikipedie je, se budete moci přesvědčit sami svou účastí.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz