Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

ODS v Praze sází na ženy. Celkově ale zastoupení žen na kandidátkách kleslo

11. 10. 2013 - PRAHA [Econnect/Fórum 50 %]

V Praze letos kandiduje celkem 681 osob, z toho pouze 29 % tvoří ženy. V porovnání s posledními volbami však v hlavním městě můžeme zaznamenat pozitivní trend – zvýšení počtu nominovaných žen na prvních pěti (teoreticky) volitelných místech. Vyplývá to z podrobné analýzy Fóra 50 %, které dlouhodobě monitoruje postavení žen na české politické scéně.

Ze všech politických stran nominovala v Praze celkově nejvíce žen Strana zelených (18 žen, tedy rovných 50 %), následovaná nově vzniklou Změnou (17 žen, 47 %). Nejméně žen najdeme na kandidátce Pirátů (3 ženy, strana však celkově nominovala pouze 21 osob místo 36 možných), po 4 ženách do voleb vysílá Úsvit přímé demokracie a Občané 2011. Nejvíce žen v první pětici má opět Změna (3 ženy), kterou do voleb vede loňská kandidátka na prezidentku Táňa Fischerová, ale překvapivě také ODS s lídryní Miroslavou Němcovou, bývalou předsedkyní Poslanecké sněmovny.

„Je bohužel příznačné, že ODS dává ženám šanci právě ve chvíli, kdy se zmítá v hluboké krizi. V sociologii se pro tuto strategii používá termín skleněný útes. Ženy slouží jako ty, které mají zklidnit bouři a pomoci získat ztracenou důvěru. Je zřejmé, že jejich role je v takovém případě nesmírně těžká a takřka z ní nelze vyjít vítězně,” komentuje Smiggels Kavková.

Kromě ODS a Změny stojí v čele kandidátky žena také u KSČM (2 ženy v první pětici) a LEV21 (1 žena v první pětici). Žádnou ženu v první pětici nemá Pravý blok a Strana soukromníků.

Odhadnout zastoupení žen po volbách je velice těžké, jisté však je, že pokud by byly kandidátní listiny navoleny v podobě, ve které byly nominovány, zastoupení poslankyň po volbách výrazně klesne. Nemusí se to stát, pokud voliči a voličky využijí svého práva zamíchat pořadím na kandidátkách. V minulých volbách bylo 14 z celkově 44 poslankyň zvoleno díky přímé podpoře voličů prostřednictvím preferenčních hlasů. 86 % lidí v ČR totiž považuje zapojení žen do politiky za užitečné. Fórum 50 % proto doporučuje těmto voličům a voličkám, aby ženy podpořili a dali jim své 4 preferenční hlasy.

Svou podporu udělování preferenčních hlasů ženám vyjádřil formou společného usnesení rovněž Výbor pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice a v rozhodovacích procesech, který je poradním orgánem vlády. Výbor také vyjádřil své znepokojením nad nízkým zastoupením žen na kandidátních listinách.

Myšlenku „kroužkování“ žen ve volbách bude Fórum 50 % v předvolebních týdnech šířit i prostřednictvím nové kampaně v Praze i regionech. Kromě úvodního happeningu 14. 10. organizace uspořádá také diskuze s kandidátkami napříč politickým spektrem. Jedna z debat se uskuteční i 18. 10. v Praze. Pokud váháte, koho volit, přijďte si popovídat s kandidátkami jednotlivých stran, zjistěte jejich zaměření a program, osobní zkušenosti a přednosti a sami rozhodněte, zda jim dáte svůj preferenční hlas.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz