Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Projekt Stereotýpek v nás je v plném proudu: středním školám nabízí programy interkulturního vzdělávání i v druhém pololetí

20. 2. 2012 - PRAHA [Multikulturní centrum Praha]

Proč nám někdo připadá divný a někdo normální? Jak si vytváříme názory? Kdy uvažujeme stereotypně? Jaké to je žít mezi cizinci? Proč být dobrovolníkem?
Odpovědi nejen na tyto otázky hledají žáci středních škol a jejich učitelé pomocí projektu interkulturního vzdělávání Stereotýpek v nás. Tým vyškolených lektorů z organizací Multikulturní centrum Praha, AFS Mezikulturní programy a INEX-SDA realizuje semináře a dílny pro 1. až 3. ročníky středních odborných škol, víkendové akce pro žáky, školení pro učitele a další pracovníky s mládeží v pěti krajích ČR: Středočeském, Karlovarském, Jihočeském, Plzeňském a Královéhradeckém.
V rámci projektu vznikla originální metodika, která vychází z principů osobnostně-sociální výchovy a zážitkové pedagogiky. „Specifickým prvkem této metodiky je přítomnost školitelů-cizinců v lektorském týmu“, zdůrazňuje Jitka Štefková, hlavní koordinátorka projektu.

Pro školy projekt nabízí jednorázový interkulturní seminář a cyklus interkulturních dílen. Cílem interkulturního semináře v rozsahu 90 minut je zprostředkovat žákům první setkání s tématem kulturní rozmanitosti. Žáci si uvědomí, jaké to je být „jiný“ a dostanou příležitost zamyslet se nad tím, jak by mohlo vypadat ideální soužití lidí s různým kulturním zázemím. Cyklus interkulturních dílen v rozsahu třikrát 90 minut pak nabízí hlubší vhled a reflexi vybraných témat, jako například stereotypy a jejich vznik, životní hodnoty a jejich vztah ke kultuře, vytváření a prosazování vlastních postojů.

Zájemci z řad žáků se mohou navíc přihlásit samostatně na dvě vícedenní akce – prožitkový kurz a miniworkcamp. Na prožitkovém kurzu se žáci prostřednictvím outdoorových, diskusních a tvůrčích aktivit učí týmové spolupráci a učí se těžit z rozmanitosti a individuálních schopností každého z nás. Těžiště miniworkcampu spočívá v dobrovolné práci (např. oprava zříceniny hradu) a v soužití a interakci v kulturně různorodé skupině. Po domluvě se školou lze tyto víkendové programy adaptovat i pro celé třídy.

Původní metodiky všech částí vzdělávacího programu jsou k dispozici zdarma ke stažení na webových stránkách projektu stereotypek.mkc.cz, kde lze dále najít seznamy zapojených škol, fotografie z různých akcí, pozvánky na další akce a mnoho dalšího. Projekt má také facebook: http://www.facebook.com/stereotypek.

Ve školním roce 2011/2012 je ze stran škol o projekt veliký zájem a proběhlo již množství seminářů a dílen. V říjnu 2011 také proběhlo první školení pro pedagogické pracovníky zaměřené na různé aspekty interkulturního vzdělávání, zážitkové pedagogiky a předání metodiky dílen a semináře. Školení bylo účastníky pozitivně přijato, krédo projektu pak vyjádřil v evaluaci jeden z pedagogů: interkulturní vzdělávání „není o hledání odlišností, je o porozumění“.

Jednotlivé akce - seminář, dílny, miniworkcamp, prožitkový kurz či školení pro pedagogy je možné si objednat u Karolíny Kousalové, kontakt: karolina.kousalova@afs.org , tel. 724 045 604.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz