Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Jak vznikají hračky, které české děti najdou pod vánočním stromkem?

2. 12. 2009 - PRAHA [Econnect]

Mezinárodní kampaň Víte, s čím si hrajete? zveřejní poprvé v České Republice zprávu hongkongské nevládní organizace SACOM (Students and Scholars against Corporate Misbehaviour), která upozorňuje na otrocké podmínky práce v čínských továrnách vyrábějících hračky.

Tisková konference se bude konat v úterý 8. 12. od 10. hodin v konferenční místnosti Café Therapy ve Školské ulici 30 na Praze 1 (www.cafe-therapy.cz). Pro účastníky bude připraveno pohoštění, informační materiály a malý dárek. Po skončení TK bude možné shlédnout krátký film přímo z místa dění, který v čínských továrnách natočila švédská nevládní organizace SwedWatch.

Čtyři z pěti hraček, které dostanou české děti k letošním Vánocům, pocházejí z jedné z pěti tisíc továren v provincii Guangdong v jižní Číně, kde se vyrábí asi 80 % všech celosvětově prodaných hraček. (Asi 95 % všech hraček dovážených do Evropské unie pochází z Číny).

„Vyrábím hračky pro vývoz. Pracovní podmínky v továrně se dají přirovnat k otroctví, nemám ani čas se vyspat. Chtěla bych odejít, ale není to jednoduché. Vedení továrny zadržuje naše platy 45 dní.“ (Dělnice v továrně Tianyu Toys, Dongguan - vyrábí plyšové hračky pro firmu Disney).

Zpráva organizace SACOM konstatuje hrubé porušování čínského i mezinárodního práva v čínských továrnách na hračky. V období od června do října, kdy se vyrábí pro vánoční trh, je běžná pracovní doba dělníků 14 i 16 hodin denně, sedm dní v týdnu. Nucená a dětská práce, platy výrazně nižší než zákonem stanovené minimum či absence ochranných pomůcek při zacházení s nebezpečnými látkami patří k denní realitě hračkářských továren. Dělníci si stěžují na nedostatek spánku, nekvalitní stravu a extrémní vyčerpání. Továrny falšují pracovní výkazy a účetnictví, pracovní smlouvy chybějí nebo jsou uzavírány bianco.

Tuto situaci způsobuje nákupní politika nadnárodních hračkářských firem, které zneužívají nevymahatelnosti zákonů a neexistence nezávislých odborů v Číně. Hračkářští „obři“, jako jsou Mattel, Hasbro či Disney, kteří kontrolují většinu trhu, tlačí na extrémně krátké dodací lhůty a diktují továrnám cenové podmínky sotva pokrývající výrobní náklady. SACOM uvádí, že deklarovaná iniciativa Mezinárodního svazu hračkářského průmyslu (ICTI), která měla vést ke kontrole a zlepšení podmínek v továrnách dodavatelů, nepřinesla za poslední roky téměř žádné pozitivní výsledky.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz