Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Veřejná diskuse na téma: Je český program zahraniční rozvojové pomoci efektivní?

9.1.2004
PRAHA [Rozvojové středisko ÚMV, Asociace pro mezinárodní otázky]
Autor: Klára Kadlecová, tel: 251 108 170

dne: 6. ledna 2004, Goethe Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
hosté:
Ing. Jana Matesová, vrchní poradkyně výkonného ředitele Světové banky
Šimon Pánek, ředitel Humanitární a rozvojové sekce Společnosti Člověk v tísni
Mgr. Petr Halaxa, vedoucí Rozvojového střediska Ústavu mezinárodních vztahů
moderovala:
Mgr. Klára Kadlecová, Rozvojové středisko Ústavu mezinárodních vztahů

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci s Rozvojovým střediskem Ústavu mezinárodních vztahů (RS ÚMV) dne 6. ledna 2004 uspořádala další diskusi z cyklu Rozvojová pomoc.
Do diskuse byli přizváni hosté, kteří se problematikou efektivity zahraniční rozvojové pomoci (ZRP) ve své každodenní práci z různých hledisek zabývají, a to konkrétně zástupkyně České republiky ve skupině Světové banky, představitel nevládního sektoru a zástupce expertního centra Ministerstva zahraničních věcí ČR, koordinátora programu ZRP v České republice.

Každý z hostů úvodem diskuse shrnul postoje k dané problematice ze svého úhlu pohledu. Druhá část debaty byla věnována diskusi s přítomnými posluchači.

Jana Matesová ve svém projevu otázku efektivity české ZRP reflektovala především z perspektivy mezinárodní organizace. Za zásadní moment pro zvýšení efektivity poskytování pomoci považuje Matesová schopnost relevantní odpovědi na otázku „co Česká republika od svého programu zahraniční rozvojové pomoci očekává?“, což úzce souvisí se stanovením jasných cílů, kterých ČR chce prostřednictvím programu ZRP dosáhnout a se kterými se plně ztotožňuje. Mezi jinými byla v projevu ing. Matesové výrazně akcentována nutnost komunikace nejen mezi subjekty do ZRP už zapojenými, ale rovněž se širokou veřejností, která je schopná připravit půdu pro širší politickou podporu mezinárodní rozvojové problematiky na české scéně.

Šimon Pánek se spíše zaměřil na konkrétní nedostatky a slabiny českého systému poskytování ZRP, se kterými se nevládní organizace i další aktéři mohou setkat, ale zároveň pojmenoval i širší koncepční problémy. Mezi nimi uvedl např. nedostatek politické vůle plně podpořit téma rozvojové problematiky a absenci svrchovaného řídícího a koordinačního centra programu ZRP, s čímž souvisí další otázky jako definování cílů a priorit, mezery v metodice a pojmosloví apod. Významná část Pánkova projevu se věnovala problematice „rozvojového“ a „proexportního“ aspektu rozvojových programů, nikoli však pouze v ČR. V závěru však Šimon Pánek poznamenal, že český program ZRP je přes všechny své nedokonalosti doma i v zahraničí hodnocen jako nejvyzrálejší ze systémů, které se problematice mezinárodního rozvoje věnují v postsocialistických zemích.

Projev Petra Halaxy reflektoval zejména přímou zkušenost z úzké spolupráce s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, koordinátorem programu ZRP, jehož odborným pracovištěm je právě Rozvojové středisko ÚMV. Vzhledem k tomu, že komentář Mgr. Halaxy byl posledním z příspěvků panelistů, doplnil komentáře předchozích řečníků nejen o další podněty související s otázkou efektivity poskytování rozvojové pomoci, ale i o konkrétní informace o probíhajících aktivitách na tomto poli: jmenoval některé z úspěšných českých rozvojových projektů, zmínil se o nových kontrolních mechanismech, které se v systému ZRP od roku 2003 začaly používat. Mezi jinými akcentoval nutnost výrazné politické podpory agendě ZRP, a to zejména ze strany Parlamentu ČR, důležitost veřejné informovanosti a osvěty v tomto smyslu i nutnost harmonizace jednotlivých národních rozvojových programů.

Druhá polovina téměř dvě hodiny trvající diskuse byla věnována dotazům z publika (cca stovka účastníků), tj. z řad odborné veřejnosti, zástupců vládních i nevládních institucí a studentů. Mezi nejčastěji diskutovaná témata patřila otázka „filosofie“ zahraniční rozvojové pomoci, tzn. její možný „rozvojový“ a „proexportní“ akcent a kompatibilita mezi nimi, téma ne/existence tzv. Rozvojové agentury, tj. svrchovaného koordinačního orgánu agendy ZRP běžného v rozvinutých dárcovských zemích, role zastupitelských úřadů ČR v programu a další otázky. Účastníci diskuse souhlasili s nutností o těchto i o dalších otázkách nadále hovořit a otevřeně podpořili prioritu komunikace s veřejností a široké diskuse o otázkách zahraniční rozvojové pomoci, k níž se pokusila přispět i tato diskuse.


Kontaktní osoby:

Mgr. Klára Kadlecová
Rozvojové středisko Ústavu mezinárodních vztahů
Tel.: 251 108 170
603 755 341
Fax: 251 108 225
kadlecova@iir.cz
www.rozvojovestredisko.cz

Barbara Orlíková
Asociace pro mezinárodní otázky
Tel.: 603 332 118
orlik.barbara@seznam.cz
www.amo.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz