Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pojďte se seznámit... online

12. 2. 2003 - [Econnect]

30. ledna byla ve foyeru kina Hvězda v Uherském Hradišti zahájena vernisáží netradiční výstava ne tak uměleckého, ale spíše informačního a propagačního charakteru: Pojďte se seznámit…. - 4. prezentační výstava nevládních neziskových organizací Uherskohradišťska. V rámci celostátní kampaně “30 dní pro neziskový sektor” se zde během února představuje přes dvacet nejrůznějších spolků kulturního, sociálního, zdravotního, volnočasového, ekologického či turistického zaměření.

Podle koordinátorky kampaně pro Zlínský kraj Jany Hajduchové ze Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ) - regionální pobočky Bílé Karpaty by tady zájemci měli najít jednoduché vysvětlení toho, jak neziskové organizace pracují, jakým způsobem získávají peníze na svoji činnost a kde se s nimi můžeme setkat.

Na výstavě lze najít široké spektrum organizací co se týče formy i obsahu činnosti. Pro ty, kdo nemají možnost Hradiště během února navštívit, si dovolíme tři z nich krátce představit alespoň “online” – STUŽ Bílé Karpaty, Nadaci Jana Pivečky a ZČ Hnutí Brontosaurus Mařatice.

STUŽ Bílé Karpaty

Regionální pobočka Společnosti pro trvale udržitelný život Bílé Karpaty vznikla v roce 1993 s cílem pomoci obnově a revitalizaci krajiny Bílých Karpat. Od počátku spolupracovala s partnerskou odbočkou slovenské STUŽ Biele Karpaty. Společně realizovali řadu projektů, mezinárodních konferencí o obnově krajiny v Bílých Karpatech, mezinárodní seminář Stewardship Exchange a další akce.

V Chráněné krajiné oblasti (CHKO) Bílé Karpaty se zaměřuje mimo jiné na podporu rozvoje venkovského cestovního ruchu a trvale udržitelného rozvoje regionu, ve spolupráci se Vzdělávacím a informačním střediskem (VIS) Bílé Karpaty, o.p.s, vydává čtvrtletník Bílé - Biele Karpaty.

V poslední době se intenzivně věnuje také práci v Uherském Hradišti - spolupracuje při zajištění akcí jako jsou Den Země, Dny pro duševní zdraví, pořádá besedy pro veřejnost - cyklus Cesty, nabízí odborné besedy pro střední školy, pracuje v městské komisi pro životní prostředí a rozvoj města a v komisi pro zeleň, koordinuje kampaň 30 dní pro občanský sektor ve Zlínském kraji apod.

V roce 2001 vydala STUŽ Bílé Karpaty aktualizovanou publikaci "Co dělat, když...? Životní prostředí a společnost v okrese Uherské Hradiště". Podrobněji je činnost sdružení popsána na internetových stránkách STUŽ Bílé Karpaty

Nadace Jana Pivečky

Nadace Jana Pivečky má sídlo ve Slavičíně a působí ve Zlínském kraji. Její motto“Never give up” v češtině znamená “Nikdy to nevzdávej” a vyjadřuje nezlomné nadšení a vytrvalost již více než osmdesátiletého zakladatele.

Nadaci zaštiťuje Jan Pivečka, který se roce 1990 vrátil po 44 letech pobytu v zahraničí jako úspěšný podnikatel a nezávislý poradce v obuvnickém průmyslu. Brzy po návratu začal uvažovat o tom, jak motivovat a podporovat především mladé lidi. Nadace byla založena v listopadu roku 1996 jako vyvrcholení a formální zakotvení předchozích snah poté co zjistil, že se “akce rozrůstaly jako houby po dešti, bez plánu a cíle”.

Hlavním posláním nadace je všestranná podpora vzdělání a mladých lidí, pořádání výchovných, osvětových a kulturních akcí, spolupráce s neziskovými organizacemi a podobně. Mezi nejznámější počiny patří podpora obnovy Pivečkova lesoparku ve Slavičíně, který nyní zdobí několik dřevěných soch a dětských průlezek nebo probíhající rekonstrukce roubeného domku č. 7 ve Valašských Kloboukách, kde bude instalován interiér chudé řemeslnické domácnosti a papučářská dílna.

Nadace také významnou měrou každoročně podporuje snahy mladých ochránců přírody o pomoc při záchraně migrujících žab přes frekventovanou silnici do Luhačovické přehrady ze ZO ČSOP Zálesí, která se ujala pod názvem “Akce Žába”. Navíc jim pronajala jeden se svých domů, který slouží jako klubovna. Na první kontakt vzpomíná Jan Pivečka slovy: “Hrozně jsem se zasmál, když mi řekli, že se jedná o spolek, který chrání žáby.”

A jaký hlubší smysl tkví ve filosofii nezištné pomoci? Nadace se tímto snaží o vytvoření tzv. pyramidálního efektu: pomůže konkrétní osobě, přičemž nemá jiný požadavek než aby ten, kdo pomoc obdržel, se v budoucnu choval obdobně a sám pomáhal dalším. Bližší informace o nadaci lze nalézt na internetových stránkách Nadace Jana Pivečky

ZČ Hnutí Brontosaurus Mařatice

Z občanských sdružení má na výstavě netradiční instalaci Základní článek Hnutí Brontosaurus Mařatice, který byl oficiálně založen v roce 1993. Velká hromada sena prozrazuje zaměření organizace, jejímž hlavním pilířem je obnova přirozených vztahů v přírodě a výchova k ochraně životního prostředí. Protože jsou členové Brontosauru spíše praktického zaměření, ochranu přírody provádějí v praxi v přírodní rezervaci Hutě v Bílých Karpatech již více než deset let.

Rezervace Hutě patří mezi nejcennější květnaté louky ve střední části CHKO Bílé Karpaty, které se říká Moravské Kopanice. Louky na Hutích jsou typické kopcovitým terénem, střídáním sušších a vlhkých částí a výskytem soliterních stromů a chráněných rostlin včetně orchidejí. Péče, kterou na rozloze zhruba 7 ha Brontosauři ručně pouze s kosou zajišťují, spočívá především v kosení luk během prázdninového tábora a pracovních víkendovek.

V prvních letech byla hlavní náplní k přírodě “destruktivní” činnost, spočívající v odstranění náletů hlohů, růží, trnek, bříz a osik. Zpočátku byl také problém s odbytem sena, což se řešilo jeho pálením nebo odhazováním do lesa. V současnosti je zajištěn odbyt díky spolupráci s místním farmářem. Jeden z hlavních organizátorů Michal Hájek hodnotí dynamický vývoj pozitivně: “Za mnoho let se na lokalitě mnoho změnilo. Změnila se krajina, podoba táborů, jejich účastníci i charakter prací. Snaha zachovat unikátní žítkovské louky však zůstává.” V létě 2002 se na žítkovských svazích vystřídalo téměř 90 účastníků a celkem se podařilo pokosit 9 ha luk.

Prázdninové tábory i víkendovky jsou otevřeny všem zájemcům, bližší informace je možno získat u Michala Hájka na mailové adrese maratice@brontosaurus.cz. Mnoho dalších akcí je obsaženo na internetové stránce Hnutí Brontosaurus Hnutí Brontosaurus


Barbora Duží

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Barbora Duží

Externí redaktorka Econnectu. Pracuje ve vzdělávacím a informačním středisku Bílé Karpaty, kde se věnuje ekologické výchově a poradenství.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz