Malaysiakini.com: zastrašování zpravodajského portálu za "štvavý dopis"
9. 10. 2003 - PRAHA [Econnect]
Zpravodajský portál Malaysiakini, jedno z mála nezávislých malajských médií, čelí zastrašování ze strany vlády. Začátkem tohoto týdne malajská vláda oznámila, že generálnímu prokurátorovi postoupila po devítiměsíčním vyšetřování případ portálu k rozhodnutí o soudním stíhání. Vyšetřování odstartoval jediný dopis kritický k vládní politice, která zvýhodňuje etnické Malajce.
"Malaysiakini je jedním z nemnoha nezávislých hlasů v zemi," tvrdí Brad Adams, výkonný ředitel asijské divize organizace Human Rights Watch, která malajskou vládu vyzývá, aby od vyšetřování upustila. "Vláda vyšetřovala Malaysiakini téměř deset měsíců za pouhé zveřejnění politického dopisu. Je na čase případ uzavřít a jít dál," komentuje situaci.
Jeden z představitelů Sjednocené malajské národní organizace, dominující strany malajské vládní koalice, dopis označil za "štvavý" a prohlásil, že rozhodnutí portálu dopis zveřejnit bylo "pro harmonii této země velice nebezpečné". Jiný představitel téhož seskupení požadoval potrestání vydavatelů proto, aby "dostali lekci". Malajská vláda mnohokrát prohlásila, že nebude internet cenzurovat – mimo jiné také proto, aby přilákala zahraniční investory. Ovšem dvacátého ledna tohoto roku do redakce Malaysiakini vtrhla policie a zabavila patnáct počítačů a čtyři servery. Většinu vybavení policie později vrátila, ale dva z počítačů jsou stále zadržovány jako možné důkazy pro soud.
Malaysiakini, který začal fungovat v listopadu roku 1999, se stal jedním z čelních nezávislých zpravodajských portálů v zemi. Protože využívá internet a ne tištěnou formu, nepodléhá Malaysiakini řadě tvrdých podmínek, kterými se řídí udílení licencí tištěným médiím. Jako jeden z mála mezi tištěnými i on-line médii přináší alternativu k malajským mainstreamovým provládním médiím, které z velké části vlastní korporace spojené s dominantní vládní stranou.
"Celý spor se netýká jen zaměstnanců Malaysiakini. Táká se to vše také práv všech Malajců na dostupnost zpráv a názorů nefiltrovaných vládou," tvrdí Adams. Malaysiakini se podle něj stal terčem zastrašování proto, že dělá to, co další informační zdroje v zemi ne: kritizuje všechny strany, a to včetně vlády. "Za to by neměli být vyšetřováni ani trestáni," prohlašuje Human Rights Watch.