Festival Modré dny chce upozornit na problematické jevy ve společnosti
6. 11. 2006 - NOVÉ MĚSTO [Econnect]
Festival chce ale především mladými lidem přiblížit realitu života tak, aby na ni byli připraveni a to bez nějakých přikrášlení. K tomu uvádí patron festivalu Martin Dejdar následující: „Chceme, aby návštěvníci z této akce odcházeli s nějakým pocitem. S jakýmkoliv. Ale s pocitem. Třeba s hrůzou, odporem, opovržením, strachem či nadějí nad tím, že existují skutečně velmi závažné problémy, ale že ty problémy mají i svoje řešení. Naším cílem je, aby Modré dny byly setkání lidí s realitou. A ta často bývá skutečně drsná.“
Součástí multižánrového festivalového programu jsou opět představení, výstavy, filmové projekty, koncerty, besedy, přednášky nebo tematické diskuse. Dále probíhají otevřená fóra, workshopy a četné sportovní exhibice. Originální a často netypickou formou se festival odborně zaměřuje cíleně a komplexně na děti a mládež, určen je ale samozřejmě také dospělým – rodičům, pedagogům, pracovníkům zájmových sdružení pro mládež apod. Festival se v tomto roce zabývá především a to již tradičně problematikami, které jsou v dnešní společnosti aktuální – např. poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie), domácí násilí nebo dopady světového terorismu na společnost.
Pohled do historie festivaluNultý ročník Festivalu Modré dny v roce 2002 byl pojat jako jednodenní hudební program na místní úrovni, který se uskutečnil během vánočního období v klubu Matrix v Novém Městě na Moravě. Program jednodenního festivalu během něhož vystoupily tři hudební skupiny navštívilo asi 200 lidí. Východiskem pro zaměření festivalu na prevenci zneužívání návykových látek byl nárůst uživatelů drog mezi dětmi a mládeží a chybějící efektivní prevence sociálně-patalogických jevů v regionu Vysočina.
První oficiální ročník Festivalu Modré dny byl koncipován do 6 dnů. A byly to programově velmi nabité dny ve druhé polovině prosince 2003 opět v Novém Městě na Moravě. Prostřednictvím mnoha různých aktivit festival působil na mládež a veřejnost v oblasti prevence psychoaktivních látek a to vše za podpory známých umělců a odborníků. Festivalu se v roce 2003 zúčastnilo více než 1600 návštěvníků a bylo na něm mimo jiné realizováno 5 výstav, přehlídky celkem 20 celovečerních i dokumentárních filmů, 15 přednášek a besed a v neposlední řadě i závěrečný velký benefiční koncert.
Odborného festivalového programu se aktivně zúčastnily i významné osobnosti jako světově uznávaný fotograf Jindřich Štreit nebo herec a režisér Jiří Datel Novotný. Benefiční výtěžek z koncertu byl věnován na nákup přístrojů pro dětské oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě.
Festival v roce 2005 se zabýval především domácím násilím a poruchami příjmů potravy (anorexie, bulímie), ale také problematikami drogových závislostí, gamblerstvím, alkoholovými závislostmi, či kouřením nebo obecně problematikou kriminality mládeže. Dále se zabýval i jinými závažnými tématy jako je např. prostituce, obchod s lidmi, xenofobie, rasová a národnostní nesnášenlivost a velký prostor dostalo i stále aktuální téma, kterým je terorismus ve světě. Součástí programu byly přednášky, besedy, tematické diskuse, fóra i sportovní exhibice.