Omezení veřejné kontroly usnadní korupci
10. 5. 2011 - PRAHA [Econnect]
Zítra poslanci rozhodnou o senátním návrhu, který zkracuje a zjednodušuje povolování velkých elektráren či přehrad. Naprosto nesystémově tak rozšiřuje skupinu „privilegovaných“ projektů, které – přestože patří mezi největší a neproblematičtější – budou mít nestandardně omezený prostor pro vyjádření orgánů veřejné správy i veřejnosti. „Například na dokumentaci EIA pro Plavební stupeň Děčín odeslalo připomínky 88 jednotlivých občanů a 22 nevládních neziskových organizací. Znamená to jedno - veřejnost má o velké a zásadní stavby zájem a využívá možnost vyjádřit svůj názor. Brát lidem možnost podílet se na rozhodování je nedemokratický krok zpátky,“ říká Jana Vitnerová z organizace Arnika.
"Pokud by měla být schválena novela zákona, na níž spolupracoval ČEZ, budou zásadně omezena práva obcí a vlastníků pozemků, nad nimiž se poklenou stožáry s dráty elektrického vedení z Temelína, Prunéřova a dalších elektráren. Ve zjednodušeném a zkráceném řízení by pak byly schvalovány dokonce i nové atomové reaktory a další velké elektrárny," upozorňuje Edvard Sequens z organizace Calla. V důsledku schválení takového návrhu hrozí České republice sankce ze strany EU.
Nesystémová novela omezuje možnost účinné veřejné kontroly a uvolňuje tak další prostor pro korupci a předražování veřejných zakázek. Přitom vůbec neřeší hlavní příčinu prodlužování přípravy staveb – příliš roztříštěný a komplikovaný systém povolování, chyby v rozhodování úřadů, absenci služebního zákona a pomalost soudních procesů. V blízké době by navíc měla vláda projednávat vlastní návrh novely stavebního zákona, který je dalším pokusem omezit účast veřejnosti v rozhodování pod záminkou větší konkurenceschopnosti ekonomiky.