NESEHNUTÍ podpořilo šest občanských iniciativ na Kavkaze
3. 7. 2012 - PRAHA [Econnect/NESEHNUTÍ]
Problematiku svobody slova řeší podpořená kampaň za zrušení trestného činu pomluvy v Abcházii, který může být použit v nátlaku na místní novináře a bránit jejich snaze o úplné, nezávislé a investigativní zpravodajství. Sociální otázky řeší projekt týkající se sociálního začlenění dětí s postižením do společnosti v Abcházii a velmi potřebný záměr zřízení anonymní telefonní linky důvěry v gruzínském městě Kutaisi, na kterou by se mohl obracet kdokoliv v obtížné životní situaci. Další gruzínský projekt se zaměřuje na vzdělávání, integraci a ekonomický rozvoj žen z venkovských regionů.
„V letošním roce se nám s žádostí o podporu přihlásilo větší množství projektů, které se zaměřují na občanskou účast ve veřejném dění a které přímo rozšiřují prostor pro občanská práva a svobody obyvatel Gruzie i Abcházie. Vítězné projekty navíc mohou najít inspiraci i v českém prostředí, čemuž napomohou i stáže zástupce a zástupkyň z Kavkazu v České republice.“, říká o podpořených projektech jeden ze členů grantové komise Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.
Boj proti pirátům silnic, kteří představují velký problém v Abcházii, reprezentuje projekt tamního domu mládeže: ten vytvoří možnost pro kohokoliv reportovat na internetu nejen rizikové jednání řidičů, ale i přečiny dopravních policistů – třeba i vymáhání úplatků. Poslední projekt je na Kavkaze tak trochu kuriózní – jedná se o rozpoutání veřejné diskuze o vegetariánství a právech zvířat. „V Gruzii se jedná zatím o téměř neznámé téma, ale i proto jsme se rozhodli aktivitu podpořit. Téma totiž souvisí i s otázkou dopadů zemědělství na životní prostředí, která bude v Gruzii stále naléhavější,“ komentuje rozhodnutí výběrové komise Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.
Do výběrového řízení mohli přihlásit své projekty všichni účastníci a účastnice dubnových seminářů, které NESEHNUTÍ uspořádalo v gruzínském městě Kutaisi a abchazské metropoli Suchumi. Zde získávali znalosti o vedení kampaní, práci se sociálními sítěmi, ale i sociálním podnikání nebo bezpečnosti v elektronické komunikaci. Projekty nakonec podala necelá polovina z šedesáti zúčastněných představitelů a představitelek občanských sdružení, iniciativ či nezávislých médií.
Zástupkyně a zástupci podpořených iniciativ se potkají v září na stáži v Česku, což bude zajímavé mimo jiné i tím, že Gruzie a Abcházie jsou po válečném konfliktu vzájemně izolovanými oblastmi.