Big Brother Awards: Známe největší slídily za rok 2013!
16. 1. 2014 - PRAHA [Econnect/Iuridicum Remedium, o. s.]
V kategorii mezinárodní slídil zvítězila americká zpravodajská služba NSA za plošné a celosvětové sbírání informací o elektronických komunikacích, které vyšlo najevo v souvislosti s dokumenty vynesených jejím bývalým zaměstnancem Edwardem Snowdenem, a které podle poroty naplňuje dokonale definici Velkého bratra. Porota zároveň poukázala na srovnatelné metody dalších zpravodajských služeb. S touto aférou souvisí i vítězství britského premiéra Davida Camerona v kategorii Výrok Velkého bratra za výroky, kterými hrozil médiím zásahem v případě, že neukončí zveřejňování poznatků získaných ze Snowdenových materiálů.
V kategorii úřední slídil si vítězství odneslo Vojenské zpravodajství za svoji roli v kauze „Nagyová“, kdy účast jejích vrcholných představitelů na zřejmě nezákonném sledování manželky premiéra, vede ke zpochybnění vnitřních kontrolních mechanismů zpravodajských služeb s logickým vyústěním v narušení důvěry, která je pro tyto služby klíčová.
V kategorii nebezpečná nová technologie zvítězily bezkontaktní platební karty, které díky chybějícímu zabezpečení čipů umožňují nepozorovaně při přiložení čtečky přečíst údaje o držiteli karty a o samotné kartě. Tyto údaje lze využít mimo jiné k provádění některých on-line plateb i přes velké e-shopy, jako je třeba Amazon.
Cenu za Právní normu Velkého bratra si poprvé v historii udílení cen v České republice odnesla absence normy. Konkrétně cenu získalo Ministerstvo vnitra za to, že nepředložilo zákon, který by upravoval využívání analýz DNA v policejním i soukromém sektoru, po níž je odborníky voláno již řadu let. Vláda sice uložila ministerstvu v listopadu 2012 úkol zákon, který by vycházel z tezí zpracovaných IuRe, připravit do října 2013. Tento úkol byl měsíc před termínem zrušen a zákon je tak stále v nedohlednu. To vede nejen k zásahu do osobnostních práv těch, jejichž profily DNA jsou například uloženy v kriminalistické databázi DNA, která je regulována pouze tajným pokynem policejního prezidenta. ale v konečném důsledku to může i narušit možnost policie údaje z této databáze v trestních řízeních využívat pokud na chybějící právní úpravu upozorní obhajoba.
Cenu pro úředního slídila si odnesla společnost LG za svoje chytré televize, které i proti vůli uživatelů odesílají LG údaje o sledovaných pořadech, ale i o některých souborech na externích discích připojených k televizím.
Jedinou pozitivní cenu si za rok 2013 odneslo sdružení Cz.NIC za projekt routeru Turris, který bude chránit domácí sítě zájemců distribuovaným adaptivním firewallem, který jednoduše funguje tak, že z analýzy údajů o útocích na domácí počítače a sítě inovuje firewallová pravidla, kterými následně aktualizuje všechny routery zapojené do systému. Porota zejména ocenila velmi otevřenou informační politiku vůči uživatelům routeru s důrazem na ochranu jejich osobních údajů, jakož i používání otevřeného softwaru i hardwaru.
Složení poroty:
Robert Břešťan - novinář, komentátor týdeníku Ekonom
Jiří Knitl - manažer Fondu Otakara Motejla
Oldřich Kužílek - poradce a expert na otevřenost veřejné správy
Václav Matyáš - vedoucí katedry počítačových systémů a komunikací, Masarykova univerzita v Brně
Václav Novák - IT expert IuRe, systémový architekt společnosti Memepower
Jiří Peterka - nezávislý konzultant a publicista, vítěz pozitivní Ceny Velkého bratra 2012
Radim Polčák - vedoucí Ústavu práva a technologií Masarykovy univerzity v Brně
Daniel Vaněk - genetik, ředitel společnosti Forenzní DNA servis, pedagog na několika vysokých školách
Jan Vobořil - výkonný ředitel IuRe a advokát
Lukáš Zelený - vedoucí právní poradny časopisu dTest