Festival Respect oslaví 18. narozeniny nejbohatším programem ve své historii
5. 6. 2015 - PRAHA [Econnect/Respect Festival]
HLAVNÍ PROGRAM
SOBOTA 13/6 – PARK LADRONKA
Salif Keita (Mali)
Stěžejní postava africké hudby
Život Salifa Keity je stejně pozoruhodný jako jeho hudba. Narodil se potomkům císařského rodu jako albín, což je v Africe symbol neštěstí. Díky albu Amen s Carlosem Santanou a Joem Zawinulem se stal prvním Afričanem nominovaným na Grammy. Mistr západoafrických rytmů, jeden ze zakladatelů žánru Afro-pop, přijíždí poprvé do Prahy s akustickým projektem.
Paolo Angeli (Italy)
Avantgardní kytara s kořeny v tradici Sardinie
Excelentní sólista, jehož tvorba spočívá v propojení tří rovin: hráčské, kompoziční i nástrojářské. Jeho inspirační zdroje se nachází v tradiční hudbě Sardinie a soudobých experimentech. Preparovaná kytara vlastní výroby s 18 strunami, přídavnými pružinami a pedály připomíná malý orchestr. Stavbu nástroje si u něj objednal mimo jiné i Pat Metheny.
Susheela Raman (India/UK)
Princezna asijského undergroundu
„Když slyšíte jihoindickou hudbu s bluesovým feelingem anebo klasiku Lou Reeda s příchutí Madrásu, ocitáte se v krajině jménem Susheela.“ Spolu se svým producentem a kytaristou Samem Millsem byla nominována na britskou cenu Mercury, tvůrčím balancováním mezi Západem a Východem získala světové renomé.
Lula Pena (Portugal)
Básnířka s kytarou spojující fado s šansonem
Za portugalské blues bývají označovány silně osobní a poetické písně zvané fado, jež proslavila Mariza. Na svém prvním albu Lula spojuje fado s francouzským šansonem i styly z dalších zemí lusofonní oblasti. „Portugalská zpěvačka s hlubokým hlasem, která zpívá jako básník,“ prohlásil o ní velikán brazilské hudby Caetano Veloso.
Abavuki (South Africa)
Orchestr marimb a žesťů z Kapského města
Osmičlenná sestava kombinuje dechy s širokou paletou rytmických nástrojů, od bicích až po ústřední melodické marimby. Hudba s kořeny v afrických townshipech, jazzu i afrokubánských rytmech. Intenzivní taneční zážitek.
NEDĚLE 14/6 – PARK LADRONKA
Amadou & Mariam (Mali)
Legendární slepecký pár z Mali
Kytarista Amadou a zpěvačka Mariam ztratili zrak v dětství. Seznámili se ve škole pro nevidomé, vychovali tři děti a jsou nejúspěšnější afropopovou kapelou současnosti. Jejich alba produkují velikáni jako Damon Albarn či Manu Chao, který s nimi natočil jedno z nejprodávanějších afrických alb všech dob, Dimanche à Bamako.
Spiro (UK)
Experimentální folk využívající postupy minimalismu v tempu taneční hudby
Hudba, kterou hraje britská čtveřice Spiro, je muzikologický oříšek. „Kombinace houslí, mandolíny a kytary působí jako folk, ale ve skutečnosti jde o navzájem propojené smyčky, typické pro hudbu Steve Reicha či Philipa Glasse,“ říká Peter Gabriel. Čtveřice se inspiruje lidovými melodiemi ze severu Anglie, z nichž vytváří rafinované kompozice s přesahy jak do vážné hudby, tak do taneční elektronické hudby.
Lo Còr de la Plana (France)
Polyfonie v transovním rytmu
Od jiných pěveckých sborů rozeznáte tento ansámbl snadno. Šest mužských hlasů posouvá písně ze starých zpěvníků do rapového tempa a doprovází je frenetickým dupáním, tleskáním a tamburínami. Koncerty gradují s nevyhnutelností berberských rituálů severní Afriky. Repertoár skupiny je výhradně v oksitánštině, jazyce středověkých trubadurů. Témata skladeb čerpají ze subkultury barů i přístavů jižní Francie.
Parno Graszt (Hungary)
Kořeny romské hudby
Simon Broughton, šéfredaktor britského časopisu Songlines, který hudebníky navštívil v jejich vesnici, skupinu popsal výstižně: „Nečerpají z kořenů romské hudby. Oni jsou těmi kořeny.“
The Pyramids (USA)
Deeply Spiritual Afro Psychedelic Music
Kultovní legenda spojující Afriku s americkým free-jazzem odchovaná velikány Albertem Aylerem a Cecilem Taylorem. V 70. letech se vydala studovat africkou hudbu do Ghany, Etiopie a Keni. The Pyramids byli průkopníky dnešní world music dávno předtím, než se tento fenomén stal trendem.
ATRAKCE V AREÁLU
Žonglování / bublinář Václav Strasser / dílnička animace od Aeroškoly / fotokoutek / letadlo Libora Veselého / interaktivní objekty Marianny Stránské / výstava plakátů Rachotu / prezentace neziskových organizací / prodej hudebních nosičů a publikací / školička Hospodyňky s profesionálními chůvami