O grantech na monitoring chemického znečištění Kazachstánu spolurozhodují i Češi
24. 10. 2013 - PRAHA [Econnect/Arnika]
„Lidé v Kazachstánu musejí vědět, jaká mají práva na ochranu životního prostředí i vlastního zdraví. Jenže znát svá práva často nestačí, proto chceme podpořit i projekty, které místním umožní pochopit, jak svých práv využít k řešení konkrétních místních ekologických problémů,“ říká koordinátor projektu za českou stranu Martin Skalský z Arniky.
Dalšími organizacemi, které budou o „malých grantech“ rozhodovat, jsou kazachstánské nevládní organizace EcoMuseum a „Centrum pro zavádění nových, ekologicky bezpečných technologií“ (CINEST, 2). Finanční podporu poskytla Evropská unie a výše jednotlivých grantů se bude pohybovat od 1 500 do 3 000 EUR. Maximálně organizátoři rozdělí 12 000 EUR.
„Program malých grantů je dobrou příležitostí pro naše nevládní organizace, které tak mohou organizovat své vlastní akce a kampaně k řešení problémů chemického znečištění. Důležité pro nás je i to, aby místní nevládní organizace k tématu znečištění přitáhly pozornost těch, kterých se nejvíce týká, tedy obyvatel postižených regionů,“ říká specialistka na spolupráci s místními komunitami Julie Kalmyková z EcoMusea, která je zároveň poradkyní programu malých grantů v Kazachstánu.
Malé granty jsou určeny pro ty, kteří chtějí řešit problémy chemické bezpečnosti a nasměrovat pozornost státních orgánů a místních komunit k tomuto tématu. K podávání grantových žádostí organizátoři vyzvali nevládní organizace a neformální iniciativy z oblastí Pavlodarské, Akmolské, Karagandskké a z oblasti Východní Kazachstán.