Arnika zveřejnila kalkulačku nákladů na recyklaci pro rok 2012
6. 2. 2012 - PRAHA [Econnect/Arnika]
"Více vytříděných materiálů samozřejmě víc stojí, obcím ale vzrostou jednak příjmy od společnosti EKOKOM, jednak se jim sníží náklady za skládkování, takže celkově ušetří,“ vysvětluje Milan Havel z Arniky.
Kalkulačka zohledňuje nové smluvní podmínky, které pro tříděný sběr stanovila společnost EKOKOM. Díky jednoduchému programu si mohou obce jednoduše optimalizovat sběrnou síť a zjistit, zda vyváží kontejnery prázdné, správně vytížené či přeplněné. Mohou si spočítat, jak se jim recyklace vyplatí.
Ukázku výpočtu vidíte na grafu, který byl sestaven pro modelovou obec s 10 tisíci obyvateli, která vytřídila v roce 36,6 kg na 1 obyvatele (průměr ČR v roce 2010). Graf počítá s rovnoměrným nárůstem recyklace papíru, plastů, skla o 10, 20, 30 ,40 a 50 %. Vytíženost kontejnerů je stále stejná, náklady na pořízení nových kontejnerů nejsou započteny, náklady na svoz jednotlivých komodit ano. Započten není zisk z prodeje surovin. Nárůst úspor je dán růstem příjmů od společnosti EKOKOM a nižšími náklady na skládkování odpadu (pevná cena 2400,- Kč/tunu = průměr ČR). Náklady obce jsou rozdíl nákladů na svoz papíru, plastů a skla a příjmu od Ekokomu. Velikost úspor a nákladů je přepočten na 1 obyvatele za rok.
V roce 2010 byly průměrné náklady na tříděný sběr při započtení příspěvku od společnosti EKOKOM poloviční oproti skládkování - cca 1200 Kč oproti 2400 Kč (bez započtení úspor za skládkování menšího množství odpadů).
Podle zjištění Arniky jsou mezi městy a obcemi značné rozdíly. V nákladech i v množství vytříděných surovin. Na stránkách Arniky naleznete příklady měst a obcí, které dosahují v některé oblasti odpadového hospodářství zajímavých výsledků, například příklady měst, které vytřídí přes 100 kg surovin na 1 obyvatele za rok (Planá nad lužnicí, Semily, Tábor, Zliv).
Arnika dále jsme zpracovala zajímavé příklady ze zahraničí. Ty ukazují, že je možné v obcích, městech i regionech vytřídit podstatně více surovin (60 % i víc) a také produkovat méně odpadů ke spalování či skládkování.