Navrhněte, kdo má letos dostat cenu za trvale udržitelný rozvoj
5. 2. 2009 - PRAHA [Econnect/Nadace Partnerství]
"Nadace Partnerství pokládá za důležité zviditelnit ty, kdo se po celý svůj život nezištně zasazují o změnu ve vnímání hodnot životního prostředí. Inspirací nám byl Josef Vavroušek, který jako federální ministr životního prostředí pomáhal prosazovat koncept trvale udržitelného rozvoje nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy,“ vysvětluje Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství. „Získat Cenu Josefa Vavrouška je stejně tak prestižní jako obdržet Cenu Jaroslava Seiferta nebo Cenu Františka Kriegla. Je to cena, která je spojena se jménem výjimečného člověka, jehož odkaz dále rozvíjejí právě laureáti této ceny,“ doplnil Tomáš Růžička z Nadace Partnerství.
Nominovat na cenu nesoucí Vavrouškovo jméno může kdokoli, stačí nejpozději do 30. dubna vyplnit elektronický formulář na webových stránkách Nadace Partnerství - www.nadacepartnerstvi.cz/vavrousek.
V loňském roce byla Cena Josefa Vavrouška udělena dvěma laureátům. První z nich získal in memoriam Ivan Dejmal za svůj celoživotní přínos k ochraně životního prostředí, kterému se věnoval již před rokem 1989 v rámci ekologické komise Charty 77 a byl jedním z prvních polistopadových ministrů životního prostředí. Druhou pak získal Miroslav Janík, který byl oceněn za ochranu přírody v Bílých Karpatech a stmelování různých zájmových skupin pro ochranu přírodních a kulturních hodnot Valašska. Porota velmi ocenila především jeho celoživotní přístup k ochraně přírody – otevřenost a ochotu naslouchat názorům jiných a nalézat nejpřijatelnější řešení problémů spojených s ochranou přírody, krajiny a šetrného místního rozvoje.
Nadace Partnerství je nejvýznamnější česká nadace podporující projekty udržitelného rozvoje ve všech regionech České republiky. Během 18 let své existence podpořila formou nadačních příspěvků ve výši přes 213 miliónů korun už na 2 383 projektů nevládních neziskových organizací, škol, obecních úřadů i jednotlivců. Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership for Sustainable Development.
Nadace Charty 77 byla založena v roce 1977 ve Švédsku a od roku 1990 působí v Praze. Z podpory nezávislé kultury a lidských práv se její činnost transformovala především na podporu sociálně a zdravotně zaměřených projektů. Šíře působnosti nadace je široká. Nejznámější je projekt Konto BARIÉRY, který od svého založení v roce 1993 rozdělil handicapovaným přes 190 milionů korun. Z dalších projektů nadace: aukce, pohlednice a kalendáře Konta BARIÉRY, Počítače proti bariérám, Burza práce, Konto MÍŠA, Sport bez bariér a další. V neposlední řadě nadace již od svého založení uděluje ceny: Cenu Toma Stopparda, Cenu Jaroslava Seiferta, Cenu Františka Kriegla a též od roku 1996 Cenu Josefa Vavrouška.
Doc. Ing. Josef Vavroušek, CSc. se narodil 15. září 1944 v Praze, kde vystudoval strojní fakultu ČVUT. V roce 1968 se zúčastnil expedice směřující do nemocnice A. Schweitzera v Lambarené. Cílem expedice, která navštívila čtrnáct afrických zemí, byla jednak materiální pomoc nemocnici, jednak podpora Schweitzerových ideálů humanismu a úcty k životu. Od roku 1975 pracoval v Ústavu pro ekonomiku a řízení, aktivně se účastnil činnosti nevládního ekologického hnutí, zejména Ekologické sekce čs. biologické společnosti při ČSAV. Podílel se na zakládání a činnosti Kruhu nezávislé inteligence (1988) a Občanského fóra (1989).
V březnu 1990 byl jmenován náměstkem Státní komise pro vědeckotechnický rozvoj odpovědným za péči o životní prostředí, v červnu téhož roku ministrem vlády ČSFR, předsedou Federálního výboru pro životní prostředí. V červnu 1991 zorganizoval první celoevropskou konferenci ministrů životního prostředí. Publikoval pět knih, 40 studií a asi 150 odborných článků, zejména z oblasti kybernetiky, teorie systémů, teorie rozhodování a péče o životní prostředí.
Zahynul pod lavinou ve věku 50 let 19. března 1995 spolu s dvacetiletou dcerou Petrou.