Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace: Bush nabízí horké klima a novou studenou válku

5. 6. 2007 - PRAHA [Greenpeace/Econnect]

Video obsah

Amerického prezidenta G. W. Bushe, který přiletěl do Prahy lobovat za umístění radaru na našem území, přivítali aktivisté Greenpeace z několika evropských zemí. Na Vltavu vypluly nafukovací čluny Greenpeace, mezi nimiž aktivisté rozvinuli transparent s heslem „WARM CLIMATE & COLD WAR?!“ a vypustili balóny s protiválečnými hesly. Podle Greenpeace dosluhující americká administrativa blokuje mezinárodní snahy o zmírnění dopadu klimatickým změn a zároveň se veřejnosti snaží namluvit, že prvořadou bezpečnostní hrozbou jsou pro ni neexistující iránské mezikontinentální rakety s neexistující jadernou hlavicí.

Naši vládní představitelé toto vidění světa s Georgem Bushem očividně sdílejí a nabízejí naše území pro umístění prvků americké protiraketové obrany. Ta má podle oficiální Národní bezpečnostní strategie USA ještě více uvolnit ruce Spojeným státům pro preventivní údery v zahraničí. Systém je však stále značně nespolehlivý a o jeho účelnosti panují značné pochybnosti i v samotných Spojených státech. Například bývalý poradce prezidenta Clintona i Bushe a expert Centra pro obranné informace (CDI), Philip E. Coyle, sdělil české kanceláři Greenpeace, že by ČR měla následovat kanadského příkladu a nepodílet se na budování nespolehlivého a drahého zařízení, které destabilizuje systém mezinárodní bezpečnosti a uzavírá cestu k řešení problémů kreativní diplomacií. Již dnes přitom pozorujeme vzrůstající napětí mezi velmocemi a návrat studenoválečné rétoriky. Greenpeace má za to, že v této atmosféře vzájemného podezírání bude jen těžko možné hledat dohodu o společném řešení skutečně naléhavých problémů, mezi než bezesporu patří změna klimatu.

Bushova administrativa však soustavně napadá politiku Evropské unie právě v oblasti ochrany klimatu a blokuje snahy evropských zemí a Japonska přijmout účinná opatření na globální úrovni. Nejnověji se tato skutečnost potvrdila minulý týden. Německo připravilo pro summit skupiny G8 v Heiligendammu, na který prezident Bush míří z Prahy, závěrečné komuniké, ve kterém navrhuje přijmout společná opatření ke zmírnění klimatických změn. Agentura Reuters obdržela 25. května americký komentář k tomuto komuniké, ve kterém se objevuje příkrý nesouhlas se samotným jazykem dokumentu, který je právě v otázce klimatu pro americkou vládu až příliš konkrétní.

Američané v původním textu přeškrtali poznámky o vlivu klimatických změn na mezinárodní bezpečnost a o potřebě uzavřít v roce 2009 smlouvu navazující na Kjótský protokol. Odstranili rovněž všechny zmínky o varovných závěrech poslední zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC). Prezident Bush se minulý týden snažil tento svůj obstrukční přístup zakrýt tím, že zveřejnil svůj vlastní návrh na řešení klimatických změn. Jako obvykle se však vyhnul jakýmkoliv konkrétním závazkům a navíc se pokusil převést celý proces snižování emisí mimo kontrolu OSN. Al Gore a někteří odborníci označili Bushovo jednání za zdržovací taktiku a o faktickou snahu „překonat“ Kjótský protokol jeho zničením.

„Americké komentáře k německému návrhu jen dokládají, jaká propast zeje mezi USA na jedné straně a Evropou a Japonskem na straně druhé,“ říká Jiří Tutter, výkonný ředitel Greenpeace ČR. „Probíhá spor o to, co je nejvýznamnější bezpečnostní hrozbou současnosti: Zda stále šířeji pojímaná „válka proti terorismu“, jejíž součástí se má stát i plánovaná radiolokační základna na našem území, nebo změny klimatu.

„Greenpeace je pro racionální debatu o bezpečnostních rizicích, nikoli pro cenzuru vědeckých argumentů ze strany amerického prezidenta a jeho lidí. S ochranou klimatu musíme začít co nejdříve. Pokud místo toho začneme závody ve zbrojení, hrozí nám nemalé environmentální i ekonomické škody. Právě na to jsme dnes přišli upozornit prezidenta Bushe i českou veřejnost,“ dodal Tutter.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz