Člověk v tísni: Darujte dvě hodiny týdně dětem, které potřebují pomoci s učením
5. 10. 2007 - KLADNO [Člověk v tísni / Econnect]
Doučování dětí je založeno na spolupráci s dobrovolníky. Často se jedná o studenty středních a vysokých škol, kterým je více jak 17 let, ale hlásí se i lidé, kteří do školy už dávno nechodí. Dobrovolníci přicházejí za dětmi jednou týdně přímo do rodin, kde jim pomáhají s přípravou do školy. Jejich zájem musí být dlouhodobý. „Aby pomoc byla účinná, měli by s dětmi zůstat v kontaktu minimálně půl roku,“ upřesňuje Vendula Karasová, která jako koordinátorka poskytuje dobrovolníkům odborné zázemí a je dalším spojovacím článkem mezi dobrovolníky, rodinou a školou.
Pomoc potřebují především malí školáci, kteří se učí číst, psát a počítat. „Dobrovolníci mívají obavy z neznámého prostředí, ale většinou jsou příjemně překvapeni. Rodiny si je často oblíbí. Například pro děti z lokality U Masokombinátu je dobrovolník na doučování otázkou prestiže. Chlubí se, že mají vlastní paní učitelku nebo pana učitele, kteří jsou pro ně často velkým vzorem,“ vysvětluje Vendula Karasová. „Cení si, že někomu stojí za to, aby přišel k nim domů a hodně je to motivuje, aby školu braly vážně,“ dodává Vendula Karasová.
Alena Škuthanová působí v Kladně jako dobrovolnice již rok a půl. Nejdříve doučovala sedmiletého chlapce a v dalším roce se věnovala jedenáctileté dívce. „S malým Nikolou jsme se učili hlavně číst a psát. Jeho největším problémem bylo se soustředit. S Gábinou jsme se věnovali matematice, českému jazyku a angličtině,“ říká Alena Škuthanová. „Obě rodiny mě moc hezky přijaly. Mrzelo mě, že se nám s Nikolou nepodařilo doučování sladit s jeho dojížděním do školy. Bylo by to ale náročné pro nás pro oba,“ říká dobrovolnice. Za nejdůležitější považuje získat dětskou důvěru. „Gábina byla zpočátku velice tichá. Měla problémy se začlenit do dětského kolektivu. Společná příprava do školy byl jediný způsob, jak ji přesvědčit, že vzdělání má smysl a že bez něj by se ocitla na okraji společnosti podobně jako její rodiče,“ doplňuje Alena Škuthanová, která studuje speciální pedagogiku na Univerzitě J. A. Komenského v Praze.
Dobrovolníci, kteří by se rádi zapojili do doučování dětí nebo pomoci při jednorázových akcích, se mohou hlásit Vendule Karasové z kladenského Kontaktního centra společnosti Člověk v tísni v Kladně na telefonní číslo 739 320 295.
V minulém školním roce společnost Člověk v tísni nabízela doučování v rámci podpory vzdělávání v dalších osmi městech České republiky (Libčice nad Vltavou, Praha, Ústí nad Labem, Bílina, Chomutov, Sokolov, Karlovy Vary, Liberec). Dětem tak pomáhalo více jak sto dobrovolníků. Nabídka doučování a volnočasových aktivit tvoří společně se sociálním, právním a pracovním poradenstvím v Kladně balíček služeb pro sociálně slabé rodiny a pomáhá jim při zapojování do společnosti a zlepšení životní úrovně a vzdělanosti.