Čeští fotbalisté možná pomohou Africe
23. 6. 2005 - PRAHA [BBC]
Projekt se jmenuje "Fotbal pro rozvoj" a jeho základní myšlenkou je podpora sportovních aktivit, které mohou zlepšit sociální situaci obyvatel slumů afrických měst.
Fotbal pomáhá
Ve slumu v keňském Matare probíhá projekt, který organizuje místní nezisková organizace Maisa a do kterého je zapojeno asi sto fotbalových ligových soutěží juniorů a dětí. "Mladí fotbalisté žijí většinou ve velké chudobě, jsou ohroženi HIV a malárií a starají se o své velké rodiny," vysvětlila v rozhovoru pro BBC Jana Krczmářová ze Sdružení dobrovolných aktivit INEX.
Podle ní se díky sportování učí také zacházet s odpady nebo jsou školeny o riziku AIDS. Ti, kteří se ve fotbale prosadí, mohou dostat studijní stipendia, někteří i do zahraničí, např. do Norska.
Příjemné překvapení
Českomoravský fotbalový svaz vnímá tuto akci v kontextu domácích aktivit svazu typu "Fotbal pro všechny," "Fotbal ano, drogy ne," či "Stop rasismu."
Otakar Mestek, ředitel oddělení neprofesionálního fotbalu ČMFS řekl BBC, že byl příjemně překvapen aktivitou INEXU i ochotou, s níž se akce ujalo ministerstvo zahraničí. "Když jim řeknete jména Rosický, Nedvěd nebo Koller, děti se chytají a je naší povinností to podpořit," říká činovník. Projekt je ale teprve na začátku.
Fotbalová tvář
Uvažuje se o tom, že by jednotliví hráči mohli dát tvář konkrétním projektům rozvojové spolupráce. Podle iniciátorů projektu by se tak mohlo zvýšit povědomí české veřejnosti o zemích jako je Keňa a další africké nebo asijské státy.
Konkrétní přísliby od českých hráčů nemáme, ale velmi vstřícnou zkušenost jsme měli s Tomášem Ujfalušim," říká ředitel Mestek. Vyjádřil naději, že jak nové vedení fotbalového svazu, tak vedení reprezentace i hráči vezmou filozofii projektu za svou.
Sebepropagace nebo charita?
Mestek akci nepovažuje za snahu o zviditelnění ČMFS, kterým zmítá korupční aféra. "Ať už bude zvolen do čela fotbalu kdokoliv, jde o tak pozitivní věc, že nepředpokládám ve svazu problémy," řekl Mestek BBC. Na sociálních projektech se Českomoravský fotbalový svaz podílí už dlouhodobě, podobné aktivity pěstuje s Romy či handicapovanými.
Jana Krczmářová ze Sdružení dobrovolných aktivit INEX říká, že Česká republika je zatím v rozvojové pomoci tohoto typu v bodě nula, zatímco v Německu takové akce fungují už několik let. "Angažují se v ní významné osobnosti, jako je například Jürgen Klingsman, ředitel nadace pro fotbal mládeže, " uvádí příklad.
Česká vláda slíbila zaštítit rozvojové projekty spojené s mistrovstvím světa ve fotbale a turnajem v pouliční kopané, které se budou konat příští rok.
Martina Mašková