Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čeští šamani kouzlící 5 stupňů pod rovníkem

22. 4. 2002 - Palác Adria [Econnect]

Pražská výstavní scéna je od ledna bohatší o novou galerii. Galerie Kritiků, která se nachází v paláci Adria, prezentuje od 1.4. - 29. 4. 2002 jednu ze svých dalších výstav současného českého umění. Mezi vybrané umělce výstavy 5 stupňů pod rovníkem se řadí jména, která snad není nutné představovat: Veronika Bromová, Martin Mainer, František Skála a tím výčet nekončí.. Ptali se kurátoři, co tyto umělce spojuje nebo je to náhodný výběr? Dostála galerie Kritiků svému jménu a podařilo se jí prezentovat umělecká díla v novém kontextu?

Proč se na jedné výstavě spolu sešli a proč vystavují pohromadě?
Otázka, zda zkušenost ovlivňuje uměleckou tvorbu, byla námětem, který stál u zrodu projektu a výstavy 5 stupňů pod rovníkem. Počáteční myšlenka se zrodila před dvěmi lety. Výběr umělců se zúžil na ty, kteří neváhali vycestovat. Peru je pět stupňů pod rovníkem a tady to všechno začalo. První šamani, kteří se odvážili a kteří se vydali do neznáma jsou umělci František Skála a Tomáš Císařovský. Vydávají se do Peru, aby společně s umělcem Otto Plachtem žijícím v Peru spolupracovali na výstavě pro Akademii umění v Limě. Projekt spojil dohromady sedm umělců mladší a střední generace a jeho realizace nebyla finančně podporována státem. Myšlenka projektu a projekt sám byl realizován ve spolupráci s galerií Behemot, která spolupracuje se současnými českými umělci.
Další umělci se podle své volby a podle příležitostí vydávají po celém světě. Né všichni dosáhli vysněných pět stupňů pod rovníkem, ale všichni navštěvují cizí země, cizí kultury.. O tom, co tam zažili, se můžeme jen dohadovat - co stvořili můžeme vidět na vlastní oči..

Jak ovlivňuje zkušenost tvorbu?
Vzpomeňme si na svoje nejsilnější cestovní zážitky..
Cestování je vždy cestou do NEZNÁMA - do nepoznaného..
Ať cestujeme do Nové Guineii nebo jen změníme-li společenskou kulturní vrstvu?
Kulturní šok? Sebereflexe? Kontakt mezi cizími civilizacemi? Bezmoc a strach? Dobrodružství?
Kurátorka výstavy Vlasta Čiháková-Noshiro v katalogu výstavy přiopomíná cestování v souvislosti s Jungem a psychoanalýzou:
"Cestování je proces vedoucí k individualizaci, uvědomění si vlastní celosti, nalezení hledaných stránek naší povahy."

Umělci versus šamani?
Jako kurátorka galerie Kritiků Vlasta Čiháková-Noshiro srovnává v katalogu výstavy tvorbu umělce s funkcí šamanů v kmenu.
"Snící mysl, například umělce, je pak odborníkem ve výběru materiálu, jehož prostřednictvím nám chce předat zamýšlené poselství."
Šamani: "Ať udělali šamani cokoli, bylo to správné."
Vydejme se na putování do duše primitivních národů, není snad také putováním do našich vlastních duší..
Kdo jsou čeští šamani a jaká je jejich poselství?

Sny evropského muže
Nová Quinea a přírodní síly a pudy
Vídiny a vize
Víra? Sebereflexe? Křížení archetypálních představ a jejich obrazce..
Představy a předtuchy
Nezlomný princip
Víra? Sebereflexe? Křížení archetypálních představ a jejich obrazce..





  • Deníky Františka Skály
  • nás okouzlí sbírkou rozmanitých druhů rostlin, živočichů i útržky cestovních vzpomínek. Ze stínu akvarelových chatrčí koulí oči černoocí peruánci a tu a tam prosvitnou i stopy civilizovanějšího života..

  • Barbora Šlapetová
  • dokumentární cyklus fotografií zachycující divoké kmeny - přírodní rituál - zabíjení zvěře - syrové maso..

  • Otto Placht
  • - umělec žijící v Peru. Se svou rodinou žije a tvoří v nepohodlí tropické přírody. V jeho obrazech malovaných na moskytiéru především barvami vyráběnými z kůry, lián a plodů okolních rostlin se objevuje i jeho zájem o šamanství a zkušenosti z vizí způsobených rostlinnou drogou ayahuaskou.

  • Martin Mainer
  • - fotografie a velká plátna - Indie, Ganga - řeč symbolů, princip, naslouchání, dívejme s k nim a dívejte se k nám? Omývání se ve špinavé vodě?

  • Veronika Bromová
  • - Její čtyři fotografie odhalující intimní setkání černých mužů s bílými kráskami. Ačkoli jde jen o aranžované focení, neubráníme provokativnímu výjevu. Cituji MF, kde Veronika Bromová vypovídá o svých představách: "Myslím že civilizace půjde směrem k míšení ras. Černoši jsou také silnější, možná že časem ostatní rasy pohltí bělochy, všichni pak budeme míšenci." Nepřipadá mi reálné, že by se lidé dokázali zbavit svých předsudků překonat kulturní a náboženskou nesourodost. Hledáme únik ze společnosti, která zabíjí sny, nevědomí, pudy a přírodní síly…?

  • Lukáš Rittstein
  • - lesklý kamenný masiv, hmota, dokonalost
  • Tomáš Císařovský
  • - cihlová barva pouště, husté tajemné mraky, nekonečno

        


       Výstava nám může dávat odpověď na otázku, do jakého světa se nám otvírá pohled, když opustíme konzumní společnost se všemi jejími atributy a každodenními rituály?
    Věřím že galerie Kritiků dostála svému jménu a vystavuje projekt s uceleným konceptem. Je třeba ocenit i to, jak se organizátorům podařilo zabydlet nepříliš přátelský prostor galerie. Všichni umělci přistoupili k zaznamenání zážitků vlastním způsobem. Snad s vyjímkou Lukáše Rittsteina všechna díla v sobě nesou důraz výpovědi o prožité zkušenosti.
    Umělci zaznamenávají přímo výjevy z místního života nebo sbírají myšlenky a materiály z cest. Někoho zážitek zcela pohlcuje někdo jej hodnotí z dálky. Stejně jako na Gauguinových obrazech se tu odráží okouzlení silou primitivních národů. I motto Martina Mainera, které si zvolil ke svým obrazům a které zní Oni se dívají k nám a my se díváme k nim svědčí o kontaktu mezi kulturami. Díváme se k nim,abychom nalezli to, co už jsme dávno ztratili? Hledáme únik ze společnosti, která zabíjí sny, nevědomí, pudy a přírodní síly…?

    Změňme motto v poselství: Dívejte se k nám a my se budeme dívat k vám.. Věřme, že tyto díla nezůstanou svědectvím o kulturách, které jednou přestanou existovat.

    Eliška Kapounová, Econnect

    Galeri Kritiků vedená sdružením kritiků ČR zahájila svůj provoz v paláci Adria v lednu roku 2002. Od počátku vystavuje a upozorňuje na současné umění.
    Další připravované akce:
    Video multimedia performance FaVU VUT Brno - ateliér Tomáše Rullera
    2.5. - 12.5. 2002

    Festival módy "Šaty"
    6. ročník výstavy předních českých návrhářů a výtvarných škol
    23. 5. - 31. 5. 2002


    Eliška Kapounová

    DISKUSE - KOMENTÁŘE:


    Související odkazy

    O Autorech

    Eliška Kapounová

    Služby Econnectu

    ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
    Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
    S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
    VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
    vytisknoutvytisknout
    Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
    Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
    Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz