Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Jak nebezpečné je politické umění na Pražském hradě?

22. 5. 2002 - PRAHA [Econnect]

Jako první mezinárodní výstavu současného politického umění v Čechách, představili projekt Politik-um/New Engagement organizátoři Centrum pro současné umění a Správa pražského hradu. Jejich záměrem je "poukázat na sociální rozměr lidského života a výtvarníkům dát impuls k sociální angažovanosti". Výstava se koná na Pražském hradě v Tereziánském křídle ve dnech 15. 5. - 10. 6. 2002.

Jak to začalo?
Připravovaná akce na sebe upoutala již svou tiskovou zprávou, která okázale hlásala: "Administrativa Kanceláře prezidenta republiky nepovolila realizaci projektů připravovaných od října 2001 pro umístění v exteriérech Pražského hradu." Své rozhodnutí odůvodnili hradní pracovníci zejména tím, že výstava by mohla omezovat fungování Hradu nebo kontroverzně působit při prezentaci české státnosti v zahraničí. Otázkou zůstává, zda artefakty, kterým měl Pražský hrad posloužit, jako galerie pod širým nebem, jsou natolik kontroverzní, aby zůstaly ukryty před očima vřav proudících turistů, či politických návštěv?

Pokud by díla byla vystavena, při vstupu Matyášovou bránou by každého ohromil plakát s nápisem Kunst macht frei. Ten by každodenně, smutně připomínal deportace židů za druhé světové války, kteří nápis v obměně Arbeit macht frei spatřili před vstupem do koncentračního tábora. Pobavit, ale zmást mohl turisty nápis "Zimmer frei" umístěný poblíž prezidentské kanceláře. Na třetím nádvoří by vedle katedrály a sochy sv. Jiří by turistům v pohybu pravděpodobně překáželi obří balóny s fotografiemi domů opuštěných sudetskými Němci. Další dílko by mohlo být přejmenováno názvem Novodobá pocta presidentu Masarykovi, neboť má podobu reklamního poutače firmy KFC - jen iniciály TGM logo se změnilo na hlavy "tatíčka Masaryka".

Politické umění
S pojmem politické umění se poprvé setkáváme v 60.letech. Umělci se angažují, aby vyjádřili svou nespokojenost, svůj názor na politické kauzy. Není jim cizí řeč masmédií, která se nebrání používat prostředky, které mají silný někdy až agresivní sdělovací účinek. U nás politické umění roprezentuje kupříkladu umělecká skupina Podebal. Ta proslula sérií fotografií Malík urvi (čti Malí kurvy) - kdy ve Špálově galerii byli prezentovány osobnosti současného politického života, s výčtem jejich politických aktivit během komunistického režimu, včetně jejich případné spolulpráce s StB. Umělci skupiny Podebal se podíleli i na výstavě POLITIK-UM. Odmítli respektovat rozhodnutí kanceláře Pražského hradu a během vernisáže provedli na třetím nádvoří krátký happening. Světlo světa tak spatřil jediný sudetský balón a nápis Zimmer frei, dokud oba objekty nezlikvidovali policisté. Při instalaci transparentu došlo poškození historického Býčího schodiště. Hrad z poškození obvinil umělce, ti naopak tvrdí, že poškození způsobili policisté při nešetrném odstraňování transparentu.

Tak se zdá že Hrad, svým odmítavým rozhodnutím, zajistil výstavě dokonalou publicitu, která ještě neskončila. K vidění jsou další díla českých i zahraničních umělců. Některá díla působí rozpačitě, jiná výstižně postihují a demonstrují společenské otázky. Z široké veřejnost a mnohých historiků umění uslyšíme výtky, že dílům chybí hlubší trvalejší umělecká hodnota a že ignorují mnohé důležitější společenské otázky. Věřím však, že organizátorům výstavy se, možná neočekávaně, podařilo naplnit snahu o vytvoření veřejného dialogu. Ne náhodou se v doprovodné diskusi řešila otázka: „Je vůbec Hrad vhodným prostorem pro takovou výstavu? Nemělo by to být raději na nějakém nezávislém místě?“ Věřme, že dialog o současném umění, je dialogem o současné společnosti a doufejme, že povede k hledání kompromisů a ne jen k odmítavým rozhodnutím.

Výstav POLITIK-UM/NEW ENGAGEMENT je k otevřena do 10. 6. 2002,
vstup ze zahrady Na Valech.


Eliška Kapounová

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

Eliška Kapounová

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz