Jak se žije…čmelákům na Strahově
31. 5. 2002 - PRAHA [Econnect]
Pokud máte zájem nakouknout klíčovou dírkou za dveře soukromého života čmeláka rokytového, máte nyní ojedinělou příležitost. Na internetových stránkách http://cmelaci.sh.cvut.cz byl v režii Studentské Unie ČVUT - klub Silicon Hill a 3 ZO ČSOP ve Valašském Meziříčí spuštěn ojedinělý projekt, díky němuž můžete on-line sledovat život tohoto poměrně vzácného tvora.
Realizaci předcházel dlouholetý rozsáhlý projekt Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) nesoucí jméno Ochrana biodiverzity, který se mimo jiné věnuje i ochraně, studiu a propagaci čmeláků a podpoře čmeláčích populací v přírodě. Programem BOMBUS (latinsky čmelák) se v ČSOP intenzivně zabývá Miroslav Panenka, který již dávno koketoval s myšlenkou přímého přenosu čmeláků na internetu. "Tady na Strahově je výborné technické zázemí a spousta chytrých lidí, v ČSOP zase máme veškeré vybavení k chovu, tak proč toho nevyužít," vysvětluje svůj záměr Mirek Panenka.
Čmeláčí populaci se v našich zemích v současnosti příliš nedaří. Největší podíl na této skutečnosti má hospodaření v krajině, které upřednostňuje dlouhé lány obilí, před rozmanitou mozaikovitou krajinou, kterou ke svému životu čmeláci potřebují. "Čmelákům se nejvíce dařilo během hospodaření v minulém století, kdy krajině dominovala malá políčka a pravidelné senoseče," smutně komentuje Panenka.
Zajímavý je i sám vystavovaný čmelák rokytový (Pyrobombus hypnorum), který se běžně laboratorně nechová. Jedná se o agresivnější druh s krátkodobou generační dobou, jehož hnízda koncem června odumírají.
Chovat čmeláka rokytového na kolejích však není jenom zábava. Svědčí o tom i slova jejich strahovského chovatele: "tento čmelák si hnízda v přírodě intenzivně brání a dokáže člověka i pořádně prohnat. Sám se o tom přesvědčuji pokaždé, když je jdu krmit."