Umění proti cenzuře
12. 6. 2002 - PRAHA [Econnect]

Dosud platné znění §188a o šíření toxikomanie odst. 1 je následující:
„Kdo svádí jiného ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu nebo ho v tom podporuje anebo zneužívání takové látky jinak podněcuje nebo šíří, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem“.
Novela rozšiřuje odstavec 2 zákona: „Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 vůči osobě mladší než osmnáct let, nebo
b) spáchá-li takový čin tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.“
Podle Michala Ambrože se zástupci iniciativy po několika žádostech o výklad zákona z úst zástupců předkladatelů zákona (tzn.vlády v zastoupení ministerstva spravedlnosti) dozvěděli veřejně:
1) že si umělci budou muset dávat pozor na to, zda poskytují dobrý (tzn.dostatečně protidrogový) příklad mládeži - viz tisková mluvčí ministerstva při dotazu na výklad zákona po jeho definitivním schválení podpisem prezidenta ČR
2) že výklad zákona budou podávat orgány činné v trestním řízení - viz pracovnice ministerstva spravedlnosti v debatě "O všem s vámi" na Čro1 - Radiožurnálu dne 17.4.2002.
Podle zástupců zmíněné Iniciativy novela zákona (zejména odst. 2b) sama o sobě vzbuzuje silné podezření z porušení ústavního práva na svobodu projevu, která je zakotvena v Ústavě ČR. Přes všechna zdůvodnění novely (např. ministr Bureš v LN 15.4.2002) se podle autorů vnucuje domněnka, že „při současném stavu českého právního řádu by mohl být výše zmíněný zákon účelově zneužíván. Dále může být zákona zneužíváno při event. odmítnutí veřejné prezentace děl některých tvůrců v rozhlase, televizi, tisku event. i vydavatelstvím“. Zástupci iniciativy zastávají názor, že by tato svobodu projevu omezující a cenzurou zavádějící novela měla být z našeho právního řádu neprodleně odstraněna.
Součástí prohlášení Iniciativy Umění proti cenzuře je také vyjádření podpory účastníkům koncertu "Umění proti cenzuře" konanému 1.7.2002 v Praze, podobně jako petici prezidentovi ČR Václavu Havlovi za zrušení zák. č.188 odst. 2b trest. zákoníku ČR.