Soud s policisty obviněnými z napadení Roma pokračuje
5. 12. 2002 - PRAHA [Econnect]
Druhé stání v případu pana Karla Billého, který byl bezdůvodně zavezen do lesa, zbit a pomočen karlovarskými policisty v květnu 2001, bylo stanoveno na dnešní den. V průběhu stání u Okresního soudu v Chebu by mělo dojít k výslechům důležitých svědků. "V prvním stání, které proběhlo 21. listopadu, vypovídali dva z pěti obžalovaných policistů a poškozený Karel Billý. Zatímco Billý přesvědčivě zopakoval navzdory útokům obhájců obžalovaných svojí konzistentní, více než rok starou výpověď, oba policisté vypovídali poprvé, neboť v přípravném řízení vypovídat odmítli," uvádí ve svém stanovisku Liga lidských práv.
Věrohodnost výpovědí obviněných policistů, které neodpovídají důkazům z přípravného řízení, je podle Ligy i ve srovnání s výpovědí poškozeného, který od počátku šetření případu poctivě vypovídal, značně snížená. "Při výslechu Billého navíc vyšlo najevo, že se ho policisté snažili i po zahájení vyšetřování ovlivňovat, a to jak výhružkami, tak sliby zaručujícími výsostné postavení poškozeného v Karlových Varech," upozorňuje zmocněnec poškozeného Jiří Kopal z Ligy lidských práv. Společenská nebezpečnost pachatelů, kteří jako veřejní činitelé opakovaně vyhledali "slabou oběť" pro vybití svojí agresivity s rasovým podtextem, je podle něj mimořádně vysoká: za velmi znepokojující považuje přetrvávání služebního poměru těchto osob u karlovarské policie. "Pokus o maření vyšetřování ovlivňováním svědků je podle trestního řádu důvodem pro vazbu," upozorňuje Kopal.
Jak zmocněnec poškozeného dále uvedl, Liga lidských práv se připojuje k prohlášení zástupce Evropského střediska pro práva Romů Markuse Papeho, uveřejněného v deníku Právo v úterý 3. prosince. "I znalec psycholog potvrdil, že svědek vypovídá věrohodně a veškeré další důkazy mu dávají za pravdu. Pokud mu státní zástupce věří i dnes, nezbývá mu nic jiného než trestní stíhání rozšířit a navrhnout soudu, aby obžalované vzal do vazby pro důvodné podezření, že pokračují v trestní činnosti. Někomu by se mohlo zdát, že to je přitažené za vlasy. Podle mých informací je ale možné, že Karel Bíllý nebyl první, koho obžalovaní týrali, a že také oni nebyli jediní, kteří v Karlových Varech takto zneužívali policejní pravomoci. Jinak by si obžalovaní sotva mohli být jisti beztrestností svého jednání," uvádí Markus Pape. Zástupce střediska apeluje na další karlovarské občany, kteří se stali oběťmi policejní brutality, aby se nebáli o svých bolestných zkušenostech hovořit a napomoci tak komplexnějšímu řešení závažného problému policejního násilí. "Oběti se mohou ozvat také na mobilní číslo 608 719 535. Liga lidských práv se zaručuje diskrétností i zachováním anonymity v případě jejich přání," ubezpečuje Jiří Kopal.
Aktuální případ vyšel podle informací Ligy lidských práv najevo jen díky intervenci lékařů v karlovarské nemocnici, kteří poškozeného po brutálním útoku policistů ošetřili. Sám poškozený, který byl takto karlovarskými policisty zbit dvakrát během tří měsíců, se bál věc nahlásit. "Strach v něm přetrvává i rok a půl od incidentu, což je pro oběti brutality ze strany nekontrolovaných státních orgánů obvyklé. Oběti raději podobné případy nenahlašují a bojí se o nich vůbec zmiňovat. Vypovídat o násilí policistů je pro ně nesmírně traumatizující, trestní oznámení na policisty pak naprostou výjimkou," upřesňuje Kopal. Liga podle něj nadále věří v přerušení přetrvávajícího stavu absolutní beztrestnosti policistů za zásahy do lidských práv a fyzické integrity osob v tomto bezprecedentním případě.