Příběh uprchlíka je možné do novinářské soutěže přihlásit ještě do zítřka
20. 11. 2003 - PRAHA [Econnect/UNHCR]
Pátek 21. listopadu je posledním termínem k zaslání příspěvků do novinářské soutěže Příběh uprchlíka, jejíž už šestý ročník vyhlásila pražská kancelář Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Lze přihlásit příspěvek zpracovávající tématiku uprchlíků publikovaný v tištěné, vysílané či internetové podobě v průběhu uplynulého roku – tedy v období 1. 11. 2002 do 31. 10. 2003.
Příspěvky budou posuzovány ve třech kategoriích: tištěná a internetová média, televize a rozhlas. Do soutěže může být přihlášen libovolný novinářský útvar, tištěný, audiovizuální nebo elektronický, který obsahově pokrývá tematiku uprchlictví, tedy. zachycuje okolnosti a příčiny útěku, azylovou proceduru, období a podmínky exilu, integrační proces v exilu, případně návrat do vlasti. Námětem mohou být i osudy slavných osobností, které byly uprchlíky, respektive ta část jejich života, kterou prožily v exilu. Stejně tak vyhlašovatelé uvítají i příspěvky zobrazující práci pracovníků UNHCR či jiných humanitárních organizací, které se bezprostředně zabývají pomocí uprchlíkům.
Do soutěže se mohou přihlásit buď jednotliví publicisté, novináři a studenti žurnalistiky nebo celé redakce. Počet příspěvků od jednoho autora či redaktora je omezen na tři. Příspěvky je třeba předložit v podobě, v jaké byly publikovány. Rozsah příspěvků v kategorii tištěná média je omezen pěti tiskovými stranami, v kategoriích audiovizuálních médií 30 minutami. Do soutěže budou přijaty příspěvky, které budou odeslány na UNHCR (Nám. Kinských 6, P. O. Box 210, 150 00 Praha 5 - k rukám Marty Miklušákové) nejpozději dne 21. listopadu 2003 (podle poštovního razítka). Obálku je třeba označit heslem SOUTĚŽ.
Hlavní cenou ve všech kategoriích je úhrada výdajů spojených s cestou do typické uprchlické oblasti do výše ekvivalentu 1 000 USD. Ceny za letošní ročník soutěže budou slavnostně předány v prosinci letošního roku. Pozváni budou autoři všech soutěžních příspěvků. V loňském roce získal první místo v kategorii tištěných médií Tomáš Kramár za článek V roli fotbalového míče, publikovaný v Novinách Amnesty International. V kategorii televizních příspěvků byl pak oceněn Petr Ballek z redakce publicistiky České televize, a to za příspěvek Chceme žít s vámi, který příběhem rodiny kazašských žadatelů o azyl ilustruje azylovou politiku České republiky.