Výročí Palachova protestu
16. 1. 2007 - PRAHA [Radio Praha]
"Dnes kolem patnácté hodiny se na Václavském náměstí těžce popálil jednadvacetiletý J. P., student Filozofické fakulty." Toto hlášení vysílal tehdejší Československý rozhlas 16. ledna 1969. Jan Palach v té době bojoval o svůj život. Utrpěl popáleniny třetího stupně na osmdesáti pěti procentech těla a o tři dny později, 19. ledna v půl čtvrté odpoledne, zemřel. Zanechal dopis, v němž žádal zrušení cenzury a další práva.
"Vzbudilo to ohlas zejména mezi studenty, kteří v podstatě už od podzimu roku 1968 v několika aktivitách a výrazných akcích dávali najevo nespokojenost s vývojem vnitropolitické situace i se sovětskou okupací. Vyvolalo to velký ohlas i mezi kulturní veřejnosti, ale myslím si, že to vyvolalo velký ohlas i mezi normálními, řadovými občany. Potom ta masová účast při jeho pohřbu napovídala tomu, že ten Palachův čin smysl tehdy měl," soudí historik Jiří Kocián z Ústavu pro soudobé dějiny.
Čin Jana Palacha ale nevyburcoval společnost k nějakému masovějšímu odporu proti tehdejší okupaci Československa. Prozaička, scenáristka a jedna z mluvčích Charty 77 Eva Kantůrková má na to svůj názor: "Kolem pohřbu samotného se samozřejmě děly velké věci, šel kondukt Prahou mezi Karolinem a Filozofickou fakultou, ale už se ho nezúčastnila vláda, už tam byli jenom akademičtí funkcionáři v čele toho průvodu, a rodina. Tam už bylo prostě vidět takové to zaváhání. Myslím si, že v takovém tom 'rozumářském' českém prostředí spíš ten skutek vyvolal něco jako údiv a úlek. Češi nejsou vybaveni na takové velké skutky. A ta zrada, která se stala v Moskvě podepsáním těch protokolů, myslím natolik ochromila takovou tu odhodlanost lidí z osmašedesátého roku, že už bylo pozdě na jakoukoliv takovouhle výzvu, že by mohla mít masový ohlas."
V říjnu 1973 byly Palachovy ostatky na příkaz Státní bezpečnosti na Olšanských hřbitovech v Praze exhumovány, zpopelněny a uloženy na hřbitově v rodných Všetatech. Na původní místo na Olšanech byly za účasti prezidenta Václava Havla slavnostně vráceny až v roce 1990.
Odkaz Jana Palacha je podle předsedy společnosti jeho jména, Lumíra Horáka, trvalý: "Odkaz Jana Palacha, ten platí dál, protože on chtěl vyburcovat obyvatelstvo naší země z lhostejnosti a proti tehdejšímu totalitnímu režimu. Domníváme se, že ta lhostejnost nadále trvá. Našim úkolem a cílem je připomínat hrdinský čin Jana Palacha."
Josef Kubeczka