Policejní asistentky jsou klíčem k romské komunitě
2. 3. 2007 - BRNO [Econnect]
V rámci projektu působí v městských částech Brno-sever, Brno-jih a Brno-střed romské policejní asistentky Eva Malíková (48) a Nataša Parčiová (47) zaměstnankyně romského střediska Drom. Součástí projektu je i právní poradenství. Úkolem asistentek je monitorování vytipovaných rizikových míst, oblastí a vyhledávání a kontaktování klientů.
Asistentkám je ponechána volnost jednání a vyhledávají si své klienty samy, ale svůj postup korigují na schůzkách se zástupci Policie ČR v těchto lokalitách. Jedním ze základních cílů policejní asistence v Brně je napomoci eliminaci kriminality a sociálně-patologických jevů v sociálně vyloučených lokalitách. Aktivity jsou namířeny jak proti kriminalitě, při níž se obyvatelé těchto lokalit stávají oběťmi trestné činnosti, tak i kriminalitě, kterou sami páchají.
Konkrétní služby poskytované asistentkami jsou například zprostředkovávání kontaktu obětem a svědkům trestné činnosti s policií, úřady či NNO a případný doprovod na výslechy. V lokalitách spolupracují s vytipovanými školami a s místními terénními sociálními pracovníky. Na jednotlivých kauzách spolupracují s právníkem a konzultují postup.
Podle představitelů brněnské policie je podmínkou kvalitního poskytování služby pravidelný kontakt s asistentkami. Aktivity policejní asistence by pak měly směřovat k odbourávání předsudků na obou stranách a ke zvyšování důvěry.
Eva Malíková a Nataša Parčiová byly oceněny pamětními plaketami za zásluhy o bezpečnost 14. února, které převzaly od brněnského policejního ředitele Jaroslava Vaňka. Ocenění proběhlo při příležitosti slavnostní tiskové konference na policejním ředitelství na ulici Cejl. Ve stejný den odpoledne proběhla v prostorách střediska Drom prezentace aktivit organizace a aktivit Vzájemného soužití.
Policejní ředitel ocenil přístup obou asistentek a zdůraznil, že projekt policejní asistence je potřebnou a pro policii důležitou službou, která jí umožní přístup do uzavřené romské komunity. Obě romské policejní asistentky pracovaly již dříve v neziskových organizacích (Armáda spásy, Podané ruce) a mají zkušenosti s lidmi žijícími v sociálně vyloučených lokalitách. Obě zvítězily ve výběrovém řízení střediska Drom a se svou prací jsou spokojeny.
„Naše práce má smysl. Dospělé už sice nemůžeme příliš změnit, ale jde nám hlavně o děti vyrůstající v rizikovém prostředí. Ve chvíli kdy rodiče nejsou schopni ochránit svoje děti před negativními vlivy rizikového prostředí, nastupujeme my. Z úspěch považuji to, že již téměř nevídáme malé děti jak se samy potulují nočními ulicemi“ říká asistentka Eva Malíková.
„Naše práce má smysl, který vidím v pomoci konkrétním lidem. Mnoho Romů policii nedůvěřuje a my můžeme tvořit jakýsi most mezi komunitou a policisty“ dodává Malíková. Programu romské policejní asistence v Brně předcházel stejný program v Ostravě, který také zajišťuje Vzájemné soužití. Tato organizace se možnostmi policejní asistence zabývá již od roku 2003, kdy impulzem pro zahájení této aktivity byla problematika lichvářství v romské komunitě.
Sociálně ohrožené skupiny obyvatel v okrajových čtvrtích města Ostravy se v krizové situaci a finanční nouzi začaly obracet na místní lichváře, od nichž si půjčovaly peníze, většinou na 100% úrok (tzv. intereše). Vzájemné soužití jim nabídlo pomoc. Dále se klienti začali obracet na policejní asistenty také s problémy, které již nesouvisely jen s lichvou, ale i jinou trestnou činností páchanou na a v romské komunitě. Od září 2006 se problematikou policejní asistence ve městě Ostrava zabývají již čtyři policejní asistenti a jeden koordinátor policejní asistence.