Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Policejní asistentky jsou klíčem k romské komunitě

2. 3. 2007 - BRNO [Econnect]

Občanské sdružení Vzájemné soužití z Ostravy ve spolupráci s brněnským střediskem Drom poskytuje od loňského září službu romské policejní asistence pro Brno. Služba probíhá v rámci projektu Klíč ke změně, dotovaným ze zdrojů Evropského sociálního fondu (ESF) v ČR.

V rámci projektu působí v městských částech Brno-sever, Brno-jih a Brno-střed romské policejní asistentky Eva Malíková (48) a Nataša Parčiová (47) zaměstnankyně romského střediska Drom. Součástí projektu je i právní poradenství. Úkolem asistentek je monitorování vytipovaných rizikových míst, oblastí a vyhledávání a kontaktování klientů.

Asistentkám je ponechána volnost jednání a vyhledávají si své klienty samy, ale svůj postup korigují na schůzkách se zástupci Policie ČR v těchto lokalitách. Jedním ze základních cílů policejní asistence v Brně je napomoci eliminaci kriminality a sociálně-patologických jevů v sociálně vyloučených lokalitách. Aktivity jsou namířeny jak proti kriminalitě, při níž se obyvatelé těchto lokalit stávají oběťmi trestné činnosti, tak i kriminalitě, kterou sami páchají.

Konkrétní služby poskytované asistentkami jsou například zprostředkovávání kontaktu obětem a svědkům trestné činnosti s policií, úřady či NNO a případný doprovod na výslechy. V lokalitách spolupracují s vytipovanými školami a s místními terénními sociálními pracovníky. Na jednotlivých kauzách spolupracují s právníkem a konzultují postup.

Podle představitelů brněnské policie je podmínkou kvalitního poskytování služby pravidelný kontakt s asistentkami. Aktivity policejní asistence by pak měly směřovat k odbourávání předsudků na obou stranách a ke zvyšování důvěry.

Eva Malíková a Nataša Parčiová byly oceněny pamětními plaketami za zásluhy o bezpečnost 14. února, které převzaly od brněnského policejního ředitele Jaroslava Vaňka. Ocenění proběhlo při příležitosti slavnostní tiskové konference na policejním ředitelství na ulici Cejl. Ve stejný den odpoledne proběhla v prostorách střediska Drom prezentace aktivit organizace a aktivit Vzájemného soužití.

Policejní ředitel ocenil přístup obou asistentek a zdůraznil, že projekt policejní asistence je potřebnou a pro policii důležitou službou, která jí umožní přístup do uzavřené romské komunity. Obě romské policejní asistentky pracovaly již dříve v neziskových organizacích (Armáda spásy, Podané ruce) a mají zkušenosti s lidmi žijícími v sociálně vyloučených lokalitách. Obě zvítězily ve výběrovém řízení střediska Drom a se svou prací jsou spokojeny.

„Naše práce má smysl. Dospělé už sice nemůžeme příliš změnit, ale jde nám hlavně o děti vyrůstající v rizikovém prostředí. Ve chvíli kdy rodiče nejsou schopni ochránit svoje děti před negativními vlivy rizikového prostředí, nastupujeme my. Z úspěch považuji to, že již téměř nevídáme malé děti jak se samy potulují nočními ulicemi“ říká asistentka Eva Malíková.

„Naše práce má smysl, který vidím v pomoci konkrétním lidem. Mnoho Romů policii nedůvěřuje a my můžeme tvořit jakýsi most mezi komunitou a policisty“ dodává Malíková. Programu romské policejní asistence v Brně předcházel stejný program v Ostravě, který také zajišťuje Vzájemné soužití. Tato organizace se možnostmi policejní asistence zabývá již od roku 2003, kdy impulzem pro zahájení této aktivity byla problematika lichvářství v romské komunitě.

Sociálně ohrožené skupiny obyvatel v okrajových čtvrtích města Ostravy se v krizové situaci a finanční nouzi začaly obracet na místní lichváře, od nichž si půjčovaly peníze, většinou na 100% úrok (tzv. intereše). Vzájemné soužití jim nabídlo pomoc. Dále se klienti začali obracet na policejní asistenty také s problémy, které již nesouvisely jen s lichvou, ale i jinou trestnou činností páchanou na a v romské komunitě. Od září 2006 se problematikou policejní asistence ve městě Ostrava zabývají již čtyři policejní asistenti a jeden koordinátor policejní asistence.


Jiří Salik Sláma

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Jiří Salik Sláma

Autor je externím redaktorem Econnectu.

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz