Válečné pronásledování Romů připomíná výstava fotografií
5. 4. 2007 - PRAHA [Radio Praha]
V Praze 7 žije početná komunita Romů a městská část se romskou tematikou zabývá a podporuje ji, řekl při zahájení výstavy mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. "Pořádáme různé akce, přičemž se nesoustředíme jen na naši část, ale na celou Prahu," doplnil s tím, že výstava je jednou z takových akcí. Vernisáž podpořil svou účastí kromě zástupců městské části například zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Litomiský.
Projekt Ma Bisteren! má podle organizátorů z radnice přispět k integraci romské menšiny do společnosti a má ukázat romskou historii nezkreslenou. Starosta Prahy 7 Marek Ječmének uvedl, že výstava dokládá utrpení části Romů a má apelovat i na českou společnost, "která by měla přehodnotit negativní náhled na romskou komunitu".
Protektorátní úřady zakázaly Romům v roce 1940 kočovat. Museli se tak usadit buď v domovské obci nebo v místě posledního pobytu. V roce 1942 četníci provedli soupis všech "cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu". Do seznamu se dostalo 6500 lidí. Část z nich skončila ve sběrných táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu.
Podle historických pramenů prošlo táborem v Letech 1308 osob, zahynulo v něm 327 lidí a přes pět stovek vězňů bylo převezeno do Osvětimi. V táboře v Hodoníně protektorátní úřady shromáždily 1375 lidí, 207 z nich zemřelo. Do Osvětimi bylo odvezeno přes 800 vězňů. Celkem od března 1943 do ledna 1944 odvezly transporty do Osvětimi z protektorátu 4870 Romů, po válce se jich do vlasti vrátilo 583.