Euroklíč… Bude?
18. 4. 2007 - PRAHA [Můžeš]
Také proto byl zatím o euroklíče, které za poměrně vysokou částku prodával Svaz tělesně postižených, mezi handicapovanými mizivý zájem. Funkční euroklíč je přitom významnou pomůckou. Téměř v celé Evropě odemyká univerzální zámky k toaletám či výtahům. Jediným klíčem si totiž může vozíčkář otevřít toaletu na rakouské benzince, výtah na švýcarském nádraží nebo plošinu v německém metru. V celé Evropě se pak dá jediným klíčem odemknout na 6700 toalet v bankách, motorestech nebo na čerpacích stanicích.
U nás projekt euroklíče před nedávnem vzkřísila ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková. Navrhuje zařazení euroklíče mezi pomůcky, na které postiženým lidem přispívá stát. Uvažuje se i o tom, že by ve většině nových veřejných budov byly eurozámky povinnou výbavou. S eurozámky počítají i České dráhy, a to na stovkách míst, kde vozíčkářům nepomůže stálá služba.
Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy by euroklíč mohlo v budoucnosti používat až padesát tisíc zdravotně postižených lidí. Patentní vložka se zámkem stojí 4500 korun, cena samotného klíče se nyní pohybuje kolem 360 korun.
Ministryně Stehlíková počítá s tím, že by na projektu mělo participovat i ministerstvo práce a sociálních věcí. To je podle své mluvčí Kateřiny Beránkové připraveno k jakékoliv diskusi.
Zavedení euroklíčů v ČR by měla doprovázet řada legislativních kroků. Jedná se o začlenění požadavku na vybavení vytipovaných zařízení eurozámkem do vyhlášky MMR č. 369/2001 Sb., o obecných technických požadavcích zabezpečujících užívání staveb osobami s omezenou schopností pohybu a orientace. Je zapotřebí doplnit přílohu č. 4 vyhlášky MPSV č. 182/1991 Sb., kterou se provádí zákon o sociálním zabezpečení tak, aby euroklíč byl zařazen mezi kompenzační a rehabilitační pomůcky pro pohybově postižené.