Jediná prevence nedobrovolného kouření - 100% nekuřácké prostředí
31. 5. 2007 - PRAHA [Econnect / NSZM]

-Chvilka rozptýlení?-
Mezinárodní kampaň Den bez tabáku patří mezi největší akce zaměřené na problematiku kouření a jeho prevenci. Letošní kampaň WHO se zaměřuje na téma 100% nekuřácké prostředí, které je jedinou efektivní možností prevence nedobrovolného kouření. Také v letošním roce se do kampaně zapojila řada členů Národní sítě Zdravých měst, kteří připravili desítky akcí.
V České republice je podle odhadů přibližně 2,5 milionů kuřáků a každý den zde zemře 50 z nich. Kouření však není problém pouze uživatelů tabáku, ale i těch, kteří pobývají v jejich blízkosti, varuje kampaň. Pasivní kouření je problémem především na pracovištích a v restauračních zařízeních, dotýká se však také dětí a mládeže, která tráví čas s rodiči – kuřáky. Ročně následkem pasivního kouření zemře v ČR 1500 lidí.
Zdravá města, obce a regiony se proto již řadu let připojují ke kampani Den bez tabáku, přičemž jejich snahou je poukázat na negativní dopady kouření a způsoby jejich prevence. V rámci kampaně probíhá řada nejrůznějších akcí – pochody za zdravým vzduchem a cyklistické výlety spojené s osvětou, soutěžní klání, přednášky k problematice kouření a návykových látek. Návštěvníci těchto programů si mohou nechat změřit krevní tlak, obsah oxidu uhelnatého v krvi nebo se poradit s odborníky, jak přestat kouřit.
Kde všude patří konec května Dni bez tabáku
V Chrudimi připravili již tradiční výstup na Sněžku. V sobotu 26. května se na trasu vydalo na 140 chrudimáků v čele s předsedou NSZM ČR a místostarostou města Petrem Řezníčkem. Účastníci si mohli vybrat trasu v délce od 11,5 do 20 kilometrů a po poledni se setkali s výpravou Ministerstva zdravotnictví ČR a Světové zdravotnické organizace WHO přímo na samém vrcholu Sněžky. Zde proběhlo předání pamětních listů se speciálním razítkem a také společné vrcholové foto.
V Brně uspořádali již 8. ročník zábavného odpoledne pro děti a rodiče Zvířátka také nekouří v Zoologické zahradě. Akce pro celou rodinu nabídla řadu konkrétních informací o prevenci kouření, ale také příležitost prověřit si svůj tělesný stav či návody, jak s kouřením přestat. Program navštívilo přes tři tisíce Brňanů.
V Hodoníně připravili přednášku pro ty, kteří chtějí s kouřením přestat, s podtitulem „metody, možnosti a zkušenosti“. Letovice zase uspořádaly tradiční cyklovýlet. Zhruba šest desítek účastníků různých věkových kategorií se vydalo ve směru Letovice, Kladoruby, Kochov, Novičí, Babolky, Bahna do nově otevřeného muzea v Horním Smržově. Zde si účastníci mohli prohlédnout zařízení venkovských obydlí z počátku minulého století.
V Litoměřicích bude v rámci kampaně regionální kabelovou televizí natočen a odvysílán příspěvek z ordinací plicních lékařů. V rámci soutěže skupina žáků natočí dle vlastního scénáře krátké video - reklamu, poukazující na negativní dopady kouření. Ta bude odvysílána na regionální kabelové televizi v den vyhlášení kampaně Den bez tabáku. Příspěvky žáků budou v tomto období zveřejněny také na internetových stránkách www.litomericko24.cz.
Společnou cestu podnikli účastníci v Orlové, Karviné a Vsetíně. Zatímco vsetínští šlapali za čistým vzduchem na Vsacký Cáb, moravskoslezští již po osmé vyrazili na Velkou Čantoryji. Obyvatelé Třebíče mohli kampaň Den Bez tabáku již poosmé podpořit výstupem na městskou věž na Martinském náměstí - za zdolání více než sto šedesáti schodů točitého schodiště byli odměněni nádherným výhledem a upomínkovými předměty.
Na kontrolu veřejných prostor, kde je kouření zakázáno, se dnes zaměřuje městská policie v Uherském Brodě. Jedná se především o zastávky hromadné dopravy, kontrola se dotkne také veřejných stravovacích zařízení, která jsou povinna mít vyhrazené a řádně označené prostory pro nekuřáky. Současně proběhne informační kampaň pro všechny pracovníky Městského úřadu Uherský Brod, včetně kontroly označení budov a prostor jednotlivých pracovišť příslušným značení.
1300 Zdravých měst v Evropě
Mezinárodní Projekt Zdravé město v roce 1988 iniciovala Světová zdravotní organizace a k jeho realizaci přizvala nejvýznamnější evropské metropole. Za patnáct let trvání projektu v Evropě vzniklo 1300 Zdravých měst ve 30 zemích, mezi nimiž jsou i Velká Británie, Francie, Itálie, Německo či Maďarsko. Základním cílem této aktivity je podpořit na úrovni měst, obcí a regionů realizaci mezinárodně uznávaných hodnot: zdraví, udržitelný rozvoj a kvalitu života.
Národní síť Zdravých měst ČR je asociací sdružující města, obce a regiony, které realizují mezinárodní Projekt Zdravé město. Zdravá města, obce a regiony systematicky podporují kvalitu veřejné správy, kvalitu strategického plánování a řízení s ohledem na udržitelný rozvoj a podporu zdraví, ptají se svých obyvatel na jejich názory. Národní síť zdravých měst má dnes 81 členů, s regionálním vlivem na 1207 měst a obcí, ve kterých žije 2,4 milionu obyvatel (tedy 24 % populace ČR).