Třebíčské sdružení Střed vyhledává lidi, kteří chtějí pomáhat druhým
19. 3. 2007 - TŘEBÍČ [Econnect]
Dobrovolnické centrum působící v rámci sdružení a bylo založeno v listopadu roku 2003, od té doby nepřetržitě pracuje s dobrovolníky. Samozřejmě také pořádá pravidelné nábory nových dobrovolníků, kteří projdou výcvikem a potom se již zapojí do vlastní činnosti v konkrétní organizaci.
Často jde zejména o oblast sociální, kde stále existuje mnoho různorodých možností, jak pomáhat. V domovech důchodců, azylových domech, domech pro matky v tísni, ale třeba i v dětských domovech. Dobrovolníci jsou přitom pro mnoho těchto organizací již téměř nepostradatelným článkem v jejich kvalitním fungování. Jsou schopni zastat plnohodnotně kus práce a to bez nároku na finanční odměnu.
Dobrovolníci vykonávají různorodou práci, zejména v oblasti sociálníOd roku 2003 do současnosti aktivně pomáhalo v jednotlivých organizacích celkem zhruba sedmdesát dobrovolníků. K tomu bylo za dobu trvání centra v evidenci i 34 dobrovolníků, kteří se podílejí na jednorázových akcích jako jsou např. mikulášské besídky, dopravní akce pro děti či veřejné sbírky.
„V současné době máme v organizacích 18 aktivních dobrovolníků, v evidenci dále potom ještě i 21 dobrovolníků, kteří se účastní právě oněch jednorázových akcí,“ uvádí koordinátorka dobrovolnického centra Michaela Svobodová.
Dobrovolníci pomáhají například v Domovech důchodců v Třebíči, Náměšti nad Oslavou i Velkém Meziříčí, v Domově pro matky v tísni v Třebíči nebo ve sdruženích, která pomáhají lidem s mentálním postižením. Ve všech organizacích působí dobrovolníci jako společníci či asistenti klientů. Jedná se tedy čistě o práci s lidmi.
A jak vlastně vypadá takový nábor lidí, kteří chtějí bez nároku na odměnu pomáhat potřebným? „Nábor probíhá tak, že lidé, kteří se zúčastní naší info schůzky seznámíme s chodem celého programu. S tím v čem vlastně dobrovolnická práce spočívá, vysvětlíme jaká práva a povinnosti, jež dobrovolníci mají. Lidé, kteří takto pomáhají mají nárok na pojištění či proplácení jízdného, absolvují sociálně-psychologický výcvik. Pokud se zájemce rozhodne do programu vstoupit, zúčastní se zácviku a potom nastoupí do zvolené organizace,“ dodává Michaela Svobodová.
Dobrovolníkem se může stát kdokoliv bez ohledu na věk či vzděláníOd února loňského roku je ve sdružení Střed realizován projekt „Dobrovolnictví – prostředek k sociální integraci“, který je financován z fondů Evropské unie, ale i ze státního rozpočtu a přispívá na něj i Kraj Vysočina. Jde o dobrovolnictví nezaměstnaných. Vstup do projektu jim má umožnit navázání nových kontaktů, obnovení pracovních návyků a snížit sociální izolaci těchto lidí. Nejde přitom vždy jen o lidi v předdůchodovém věku, ale i o mladé lidi, kteří po dokončení školy nemají hned možnost nástupu do zaměstnání. I pro ně je tato možnost určena a do projektu se mohou zapojit. Záleží na jejich zájmu.
„Dále se může stát dobrovolníkem kdokoli – pracující, důchodce, student, každý kdo má zájem vykonávat tuto činnost. Zde už vlastní programy nejsou nijak speciélně rozděleny. Specifický je pouze program pro nezaměstnané“, dodává závěrem koordinátorka dobrovolníků Michaela Svobodová.
Nejbližší náborová schůzka nových zájemců o dobrovolnictví se ve sdružení Střed v Třebíči koná již tento týden a to ve čtvrtek 22. března. Další informace o sdružení Střed na www.stred.info.