Tandem podporuje dobrovolnické aktivity v ČR a SRN
25. 7. 2007 - PLZEŇ [Econnect]
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni zprostředkovává nejen výměny české a německé mládeže, ale i všeobecnou česko-německou spolupráci mladých lidí. Dále také podporuje učitele a pracovníky s mládeží, kteří mají zájem o kontakty se sousední zemí nebo podněcuje výměnné projekty a napomáhá tak zainteresovaným institucím (školám, sdružením, mládežnickým iniciativám či jiným organizacím) při prohlubování a zprostředkovávání kontaktů. V neposlední řadě Tandem poskytuje poradenské služby a podporuje instituce a organizace, které realizují česko-německé výměny mladých lidí, přičemž má celorepublikovou působnost.
Tandem se nachází v Plzni, v Německu pak v nedalekém Regensburgu. Plzeňské centrum je institucí Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR a je administrativně začleněno do Západočeské univerzity. Německé centrum je institucí Spolkového ministerstva pro rodinu, seniory, ženy a mládež SRN a spolkových zemí Bavorsko a Sasko a patří k organizaci Bavorský kruh mládeže.
„Dobrovolný rok“ nabízí zkušenost nového druhu
Program „Dobrovolně“ pro neformální výchovu a vzdělávání je otevřen všem mladým lidem bez nároku na předchozí kvalifikaci. Dobrovolný rok ale nemá být náhradou za již existující pracovní místo. Vždy jde o neplacenou, neziskovou činnost, vykonávanou po určitou dobu v jiné zemi účastnící se programu. V podstatě se jedná o práci za byt, kapesné a stravu doplněnou podpůrným školícím programem. V nespolední řadě jde také o příležitost naučit se něčemu novému a přispět něčím novým své hostitelské komunitě.
„Dobrovolná služba v zahraniční může přinést poznání sebe sama v jiné životní situaci, nové sebevědomí a sebedůvěru, schopnost řešit konfliktní situace, samostatnost a odpovědnost, ale především také nenahraditelnou životní zkušenost,“ říká Katarína Schmotzerová – koordinátorka programu v Tandemu.
Tandem přináší několik možností pracovat jako dobrovolník v Německu
Jednotlivé části programu se liší podle oblastí činnosti. Například, kdo se rád angažuje v sociálním oblasti, by se mohl ucházet o FSJ (Freiwilliges soziales Jahr) – Dobrovolný sociální rok. Pracovní místa jsou zde hlavně v oblastech péče o přestárlé, nemocné nebo v zařízeních pro děti a mládež. Doba trvání tohoto programu je 12 - 18 měsíců a začíná vždy k 1. srpnu nebo 1. září daného roku.
V rámci Dobrovolného ekologického roku je možno pracovat v centrech životního prostředí, na lesních úřadech, v národních parcích apod. Začátky pobytů jsou opět 1. září daného roku při délce výjezdu na rok či rok a půl.
Třetí částí programu „Dobrovolně“ je Dobrovolný rok v oblasti památkové péče. Jedná se o dobrovolnou službu pro lidi, kteří jsou rádi řemeslně činní, například při restaurování památníků nebo sanaci starých hrázděných domů, v kanceláři úřadu pro ochranu památek, architektonických kancelářích apod.
Uchazečům, kterým ještě není jasné, co by pro ně bylo nejlepší, nabízí Tandem tzv. EVS (European voluntary service) - Evropskou dobrovolnou službu. Zde je možností realizace mnoho, většinou u různých občanských sdružení a to po celé Evropě, hlavně pak v zemích, které jsou zapojeny do programu EU „Mládež v akci“. U tohoto programu je požadován věk mezi 18 a 28 lety, doba trvání pobytu je ideálně 6 - 12 měsíců a jeho začátek není pevně dán.