Český helsinský výbor varuje: hrozí nezákonné extradice
12. 9. 2007 - PRAHA [Econnect / ČHV]
Obránce lidských práv znepokojil postup českých úřadu v řízení o vydání Omonullo Maksudova a Zokhidjon Mirzaeva k trestnímu řízení do Uzbecké republiky: vydávací řízení je s oběma vedeno na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu, vydaného Uzbeckou republikou z toho důvodu, že se měli dopustit trestných činů terorismu, organizování zločinného spolčení, nelegálního držení zbraní a střeliva a vraždy, a to tím, že se aktivně účastnili událostí v Andijanu v květnu roku 2005 jako členové organizace Akromia napojené na údajně teroristickou organizaci Hizb-ut-Tahir. Uzbekistán je přitom považován za příklad jednoho z nejhorších režimů v oblasti lidských práv. Zmiňovaná organizace Hizb-ut-Tahir je významnou opoziční politickou stranou.
"Během incidentu v Andijanu v květnu 2005 bylo při poklidné demonstraci bez varování zavražděno bezpečnostními složkami několik set osob včetně žen a dětí a organizátoři a svědci protestů (i jim předcházejícího útoku na věznici s cílem dosáhnout propuštění zde držených politických vězňů) byli následně bezpečnostními složkami bezprecedentně mučeni, souzeni v netransparentních a zcela zřejmě nespravedlivých soudních procesech, jejichž výsledkem byly rozsudky až dvacetiletých trestů odnětí svobody," popisuje dění v Uzbekistánu ČHV.
Perzekuce obyvatelstva po této události byly ve jménu "války s terorismem" dále prohloubeny, údajní svědci či dokonce organizátoři jsou vystaveni obzvláště krutému přístupu ze strany státu. Mezinárodní společenství postup Uzbekistánu velmi tvrdě odsoudilo, k přijetí sankcí vůči němu přistoupila Evropská unie, Valné shromáždění OSN incident výslovně odsoudilo, UNHCR poskytlo ochranu stovkám uprchlíků ze země. Tvrdé kritice mezinárodního společenství jsou zároveň vystaveny státy, které navracejí uzbecké uprchlíky zpět do vlasti, případně je vydávají k trestnímu stíhání.
Výbor: České orgány by se měly omluvit
Český helsinský výbor považuje za nepřijatelné, že Česká republika vážně zvažovala, že by daní uzbečtí občané mohli být do Uzbekistánu vydáni. "Žádáme příslušná vládní místa ČR, aby takovým extradicím důsledně bránila a aby příslušní odpovědní pracovníci, zejména státní zastupitelé, byli poučeni o tom, jak je nutné ve zmíněných případech postupovat. Všem těm, kteří byli nespravedlivě, v rozporu s mezinárodními normami lidských práv, v naší zemi zadrženi a vězněni, by měli představitelé příslušných státních orgánů ČR vyslovit omluvu," vyzývá ČHV.
Obránci lidských práv se obávají, že zmíněná praxe se zřejmě uplatňuje i v jiných evropských zemích. "Mezi jinými je to případ vydání pana Andreye Osadchiyho ruským orgánům německými úřady. Pan Osadchiy, zřejmě neprávem v Rusku obviněný, je nyní ve vazbě a čeká ho soud, možná i nepodmíněný trest. Upozorňujeme proto i evropské helsinské výbory, Mezinárodní helsinskou federaci a Amnesty International na toto nebezpečí porušování lidských a občanských práv uvnitř států i v mezistátním styku," uzavírá zpráva ČHV.