ADRA zahájila nový projekt v Mongolsku
14. 9. 2007 - PRAHA [Econnect / ADRA]
Současná situace v této oblasti je ovlivněna postupujicí dezertifikací pouště Gobi, velkou závislostí místních obyvatel na chovu dobytka a změnami klimatu, které přinášejí dlouhá období sucha, uvádí ADRA. V srpnu vycestoval do Mongolska dvoučlenný tým pracovníků organizace ve složení Karolína Emanuelová a Miloš Horák, který měl za úkol projednat koordinaci prací na projektu s pracovníky ADRA Mongolsko a seznámit se s podmínkami vlastní realizace projektu v oblasti Dornogobi.
Karolína Emanuelová a Miloš Horák na své cestě v Mongolsku navštívili vybrané okresy (soumy) v Erdenu, Sainshandu a Dalanjargalanu, kde proběhla jednání se zástupci místní samosprávy a neformální setkání s budoucími zemědělci. "Místní lidé i funkcionáři projevili o projekt velký zájem, protože přechod k zemědělství představuje jednu z mála cest ze svízelné situace, která v této části země nastala," uvedla Karolína Emanuelová.
Nejobvyklejším způsobem získávání obživy místního obyvatelstva dosud bylo pastevectví, které se jako hlavní zdroj obživy stává neudržitelným. Pokles stavů dobytka od roku 2006 byl z 900 tisíc kusů na 712 tisíc kusů. Dopad na rodiny pastevců je velký, mnoho rodin přišlo o všechna zvířata a měnící se přírodní podmínky je nutí hledat alternativní způsoby hledání obživy.
Nejperspektivnějším zdrojem obživy pro tuto oblast je zemědělství, které má i jiné pozitivní vlivy na místní obyvatelstvo, uvádí ADRA. Strava místních obyvatel se převážně skládá z živočišných tuků, mléka a mléčných výrobků. Zdroje zeleniny jsou omezené, většinou jde dovoz z Číny, pro většinu rodin jsou navíc cenově těžko dostupné. Vzhledem k velmi malé znalosti obyvatelstva v oblasti pěstování zeleniny nejsou využívané i tak omezené možnosti pěstování potřebných zemědělských kultur, hlavně zeleniny.
Prvním krokem projektu, který právě probíhá, je výběr tří oblastí vhodných k pěstování zeleniny v dané oblasti Dornogobi. Základním předpokladem k určení místa realizace projektu je zdroj vody. V Dornogobi byl do roku 1990 dostatek funkčních studní, vlivem politicko-ekonomických změn byla však péče o tyto vodní zdroje přenesena z vlády na místní orgány a soukromé subjekty, které tuto funkci nezvládly a většina studní je v současnosti nepoužitelná. I přes tuto situaci nalezli pracovníci organizace ADRA ve vhodných lokalitách odpovídající zdroje vody a projekt se úspěšně rozbíhá.