Uzávěrka novinářské soutěže Příběh uprchlíka již tento pátek
13. 11. 2007 - PRAHA [Econnect / UNHCR]
Do soutěže je možné přihlásit libovolný novinářský útvar, tištěný, audiovizuální nebo elektronický, který obsahově pokrývá tematiku uprchlictví. Tedy příspěvek, který zachycuje okolnosti a příčiny útěku, azylovou proceduru, období a podmínky exilu, integrační proces v exilu, případně návrat do vlasti.
Námětem mohou být i osudy slavných osobností, které byly uprchlíky, respektive ta část jejich života, kterou prožily v exilu. "Stejně tak uvítáme i příspěvky zobrazující činnost pracovníků UNHCR či jiných humanitárních organizací, které se bezprostředně zabývají pomocí uprchlíkům," uvádějí vyhlašovatelé soutěže.
Do soutěže lze přihlásit příspěvky publikované v tištěné, vysílané či internetové podobě v období od 1. listopadu 2006 do 31. října 2007. Příspěvky budou posuzovány ve třech kategoriích: (i) tištěná a internetová média, (ii) televize a (iii) rozhlas.
První cena v každé vyhlášené kategorii je spojena i s odměnou ve výši 30 000Kč. Ceny budou slavnostně předány v první polovině prosince tohoto roku. Pozváni budou autoři všech soutěžních příspěvků.
V loňském v IX. ročníku novinářské soutěže Příběh uprchlíka udělila odborná komise první cenu v kategorii tištěných médií Alici Szczepanikové za dlouhodobé úsilí o medializaci tématu uprchlictví a migrace v českém tisku, zejména pak za texty zveřejněné Literárních novinách a časopisu PŘES. V kategorii televizních příspěvků porota udělila první cenu Petru Ballekovi za reportáž "Na cestě" odvysílanou v rámci pořadu Proti srsti TV Prima v březnu 2006. Reportáž Petra Balleka podrobně ilustruje byrokratické překážky integrace rodiny kazašských Ujgurů v Čechách.
UNHCR pomáhá lidem na celém světě, kteří byli donuceni opustit své domovy, od roku 1951. Poskytuje jim útočiště - ubytování, jídlo, vodu a léky a pomáhá jim najít domov v jiné zemi, nebo při návratu do domovů. Během pěti desítek let se stalo jednou z nejdůležitějších humanitárních organizací na světě - za dobu své existence pomohlo přibližně 50 milionům lidí začít nový život. V současnosti se stará ve 116 zemích o přibližně 19,2 milionů lidí. Za svoji humanitární práci si UNHCR dvakrát vysloužilo Nobelovu cenu míru.