Kolumbijským aktivistkám vyhrožují smrtí
12. 11. 2007 - PRAHA [Econnect / Amnesty International]

-Yolanda Becerra-
"Už toho bylo dost, ty děvko"
Dne 4. listopadu kolem půl osmé večer někdo zaklepal na dveře bytu Yolandy Becerry. Jelikož od ní právě před chvílí odešly dvě kamarádky z OFP a ona si myslela, že se asi z nějakého důvodu vracejí, otevřela dveře, aniž by se zeptala, kdo je za nimi. Namísto svých kamarádek se však ve dveřích střetla s dvěma ozbrojenými muži maskovanými kuklami, kteří ji přitiskli ke zdi a ohrožovali střelnou zbraní. Jeden z nich jí řekl: "Už toho bylo dost, ty děvko. Máš 48 hodin na to, abys odešla, a pokud ne, skoncujeme s tvou rodinou a neunikneš nám." Oba muži poté asi čtvrt hodiny prohledávali její byt.
Ještě než došlo k této události, Yolanda Becerra jako předsedkyně OFP zaslala 22. října kolumbijskému viceprezidentovi Franciscovi Santosovi dopis, ve kterém mu sdělovala, že 7. července tohoto roku obdržela kancelář OFP list podepsaný polovojenskou organizací Águilas Negras ("Černí orlové"), který hrozil smrtí členkám OFP i dalším obhájcům lidských práv působícím v Barrancabermeja.
Zatím není známo, zda kolumbijské úřady na uvedený dopis nějak reagovaly. Nejnovější hrozby namířené proti paní Yolandě zvyšují obavy o bezpečí jak její, tak i ostatních obránců lidských práv z Barrancabermeja, uvádí Amnesty International.
Vraždy, mučení i "zmizení"
Bezpečnostní síly a jejich polovojenští spojenci často v kontextu čtyřicetiletého ozbrojeného konfliktu v Kolumbii označují lidskoprávní organizace za spolupracovníky či sympatizanty guerillových skupin. V důsledku toho se členové a členky těchto organizací často stávají oběťmi násilného „zmizení“, vražd či mučení z rukou polovojenských skupin podporovaných armádou či přímo ze strany bezpečnostních sil. Rovněž ozbrojené opoziční skupiny mají na svědomí zastrašování či vraždy obránců lidských práv, které považují za spojence nepřítele.
Kolumbijské polovojenské skupiny podporované armádou měly být v rámci vládou zaštítěného procesu demobilizovány. Amnesty International však i přesto nadále dostává zprávy o hrozbách a porušování lidských práv, kterého se proti lidskoprávním aktivistům dopouštějí polovojenské skupiny v součinnosti s bezpečnostními silami. "Zdá se, že mnohé polovojenské skupiny vůbec nebyly demobilizovány, nýbrž často nadále působí pod novými názvy, čímž se snaží svou pokračující činnost skrýt. Nedávná veřejná prohlášení polovojenských organizací jasně ukázala, že jejich struktury zůstávají nedotčené," uvádí organizace.
Amnesty International proto vyzývá širokou veřejnost, aby se o případ aktivistky zajímala. Lidé se mohou obracet s dopisy na kolumbijského prezidenta, ministra zahraničních věcí a generálního prokurátora. Apely by měly zmiňovat obavy o bezpečí Yolandy Becerry Vegy, jejích rodinných příslušníků a dalších aktivistek Ženské lidové organizace (OFP), a to kvůli výhrůžkám smrtí, které byly 4. listopadu proneseny vůči uvedené ženě a její rodině. Dopisy by také měly upozornit na to, že úřady mají povinnost podniknout neodkladné a účinné kroky k ochraně ohrožených osob a k zajištění toho, že OFP bude moci v bezpečí pokračovat ve své legitimní a důležité práci při obraně lidských práv. Úřady by měly také nařídit úplné a nestranné vyšetřování všech výhrůžek.
Apely je třeba zaslat na adresy:
- Señor Presidente Álvaro Uribe Vélez, Presidente de la República, Palacio de Nariño, Carrera 8 Nº.7-2, Bogotá, Colombia.
- Sr. Fernando Araújo Perdomo, Ministro de Relaciones Exteriores, Ministerio de Relaciones Exteriores, Calle 10 Nº. 5-51, Palacio de San Carlos, Bogotá, Colombia.
- Dr. Mario Germán Iguarán Arana, Fiscal General de la Nación, Fiscalía General de la Nación, Diagonal 22B (Av. Luis Carlos Galán Nº. 52-01) Bloque C, Piso 4, Bogotá, Colombia.