Navrhovaná energetická koncepce vrací Česko do minulého století
13. 10. 2009 - PRAHA [Econnect]
Nová koncepce navíc nepočítá s dostatečným snížením exhalací skleníkových plynů. Podle vědeckých doporučení musejí velcí znečišťovatelé jako Česká republika omezit emise minimálně o 80 % do roku 2050, ale koncepce počítá s redukcí o 30 % nižší.
Moderní energetika by naproti tomu měla splňovat několik základních předpokladů: nízké emise škodlivin, nezávislost na dovozu energetických surovin, možnost konkurenceschopné výroby podniků a nízké účty za energie pro rodiny.
Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl: “S tímto návrhem by se Česká republika na prosincové konferenci v Kodani raději neměla ukazovat. Svět debatuje o redukcích emisí CO2 do poloviny století pro průmyslové země v rozmezí 80-95% a my přicházíme s návrhem snížit emise pouze o polovinu.“
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Přestože čeští daňoví poplatníci budou muset zaplatit ještě nejméně 60 miliard korun na odstranění škod po těžbě uranu, přichází Tošovský s návrhem státních investic do otevření dalších ložisek, uvažováno je i opětovné chemické loužení. V rámci těchto zářivých představ se svých jaderných elektráren možná dočkají i v severomoravských Blahutovicích a východočeském Tetově. Hrozí, že tímto bude naše závislost na ruských technologiích a jaderném palivu posílena.“
Jan Rovenský z Greenpeace řekl: "Něco takového tu ještě nebylo. Ministr Tošovský natvrdo říká, že chce prolomit územní ekologické limity těžby uhlí v severních Čechách, začít s těžbou uhlí v Beskydech a zároveň že chce zachovat 'trvale přebytkovou energetickou bilanci české energetiky'. Jinými slovy: vyženeme z domova tisíce lidí v Horním Jiřetíně a Černicích a poškodíme Beskydy, abychom mohli dál ve velkém vyvážet elektřinu. Od ministra úřednické vlády je v situaci, kdy prolomení limitů odmítá 72 % občanů, podobný návrh opravdu neslýchaný."
Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl: „Snižování emisí skleníkových plynů musí být leitmotivem energetické politiky, ale scénář ministerstva průmyslu tomu neodpovídá. Dostatek energie pro naše domácnosti i český průmysl lze získat pomocí snižování energetické náročnosti českých domů, efektivnější průmyslovou výrobou nebo využitím rozsáhlého potenciálu obnovitelných zdrojů. Příležitosti v energetické efektivitě jsou tak enormní, že debaty o uhelných dolech nebo atomových reaktorech vedle nich vypadají skoro jako poznámka pod čarou.“