Vysoké školy byly oceněny za vstřícný přístup k handicapovaným studentům
21. 9. 2009 - PRAHA [Econnect]
„Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové dlouhodobě podporuje studium mladých lidí se zdravotním handicapem a usiluje o jejich rovný přístup ke vzdělání“ říká MUDr. Milena Černá, ředitelka VDV. „Proto realizujeme osvětovou kampaň Kroky k integraci, která slouží k otevření celospolečenské debaty o přístupu českých škol k handicapovaným studentům a propaguje příklady dobré praxe,“ vysvětluje smysl udělení cen M. Černá. Ke zvláštní ceně ČSOB pak Pavlína Folovská, manažerka Společenské odpovědnosti ČSOB uvedla: „Naším hlavním pilířem společenské odpovědnosti je podpora vzdělávání. S Výborem dobré vůle spolupracujeme dlouhodobě na projektu Fond vzdělání, který poskytuje stipendia pro zdravotně a sociálně znevýhodněné studenty. Naše studenty osobně známe a sledujeme jejich příběhy. Proto jsme se rozhodli udělit zvláštní cenu ČSOB za individuální přístup Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně za jejich přístup k těžce postiženému studentovi Michalu Pavelkovi.“
V soutěži Škola bez bariér se jako nejlepší umístila Masarykova univerzita. Univerzita již v roce 2000 založila Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky a od té doby zajišťuje praktický servis osobám s postižením, jejichž počet v akademickém roce 2008/2009 činil 296.
„Univerzita je si proto vědoma skutečnosti, že v jejích studijních programech je v současné době zapojena většina české vysokoškolské populace s postižením a že počet studentů především se smyslovým postižením v jejích řadách výrazně převyšuje evropský průměr,“ říká prof. Ing. Antonín Slaný, prorektor Masarykovy univerzity pro vzdělávací činnost. „Ocenění Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové chápe Masarykova univerzita jako cennou odměnu toho úsilí, které stovky studentů s těžkým zdravotním postižením vynakládají na cestě za vzděláním, a jako výzvu ke spolupráci s těmi, jimž se dostane ocenění v příštích ročnících soutěže Škola bez bariér," dodává prorektor Slaný.
Cenu za nejlepší projekt obdržela Metropolitní univerzita Praha, o.p.s. za projekt Škola bez bariér. Jedná se o komplexní program pomoci studentům se zdravotním postižením, který zahrnuje např. bezbariérové studium a ubytování, profesní poradenství, nebo studium v zahraničí. Na škole studuje 66 studentů se zdravotním postižením.
Zvláštní cena ČSOB byla udělena Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně za individuální přístup k těžce zdravotně postiženému studentu Michalu Pavelkovi, který trpěl svalovou atrofií. Školu navštěvoval ve společnosti asistentky napojen na přístroje. Umožnění studia pomohlo Michalovi být nejen v kontaktu s lidmi, ale také se zapojit do vědeckých výzkumů prostřednictvím distribuovaných výpočtů. Michal Pavelka zemřel v červnu tohoto roku. Jeho PC je dodnes zapnuté a i nadále počítá a neustále tak přispívá oblasti vědy. Univerzita mu připravila takové podmínk,y že nejen studium, ale i svůj přínos na poli vědy mohl zvládnout.