Chemický průmysl podkopává návrh evropské reformy REACH
16. 11. 2005 - BRUSEL [Econnect/FOE/Greenpeace]
-foto-
Studie uvádí, že lobbystické sdružení evropských chemických společností (CEFIC) dává zjevně přednost finančnímu zisku ze svých aktivit před ochranou lidského zdraví a životního prostředí. Veřejně však tvrdí, že jim jde o transparentnost, udržitelný rozvoj a péči o spotřebitele.
Studie je založená na analýze postoje, který zastává 31 korporací sdružených v CEFIC vůči REACH a přidruženým tématům – nahrazování a ukončování výroby nebezpečných chemikálií či právo spotřebitelů na informace o zakoupeném produktu. Zpráva dovozuje, že veřejné prohlášení jednotlivých společností jsou přinejmenším zavádějící.
Navzdory závazkům týkající se transparentnosti, téměř žádná společnost neodpověděla na otázky spotřebitelů ohledně složení produktu či které nebezpečné chemikálie společnost vyrábí či užívá. Mnoho členů CEFIC řeklo, že nejsou ochotní ukončit užívání velmi rizikových chemikálií či je nahradit bezpečnějšími alternativami. To je v přímém rozporu s tvrzeními o trvalé udržitelnosti a dohledu nad produkty. Společnosti jsou rovněž neochotné zajistit základní informace o bezpečnosti látek, které vyrábí.
Podle studie chemický průmysl hrubě nadhodnotil náklady spojené se zaváděním nové legislativy, přičemž zcela pominul veškeré potenciální výhody při ušetření lidského zdraví a životního prostředí. Náklady spojené s novými úpravami tvoří zhruba 0, 05 % ročního obratu chemického odvětví a stojí v prudkém kontrastu s prohlášeními firem o svých vysokých ziscích. Většina společností uvádí skvělé údaje za loňský rok – ropná společnost BP mluví o rekordních finančních výsledcích, Bayer překročil svůj plánovaná obrat a zisk, firma DuPont oznámila nejrychlejší roční růst v posledních letech a společnost BASF dosáhla nejvyšších zisků.
Zpráva zveřejněná týden před zásadním hlasováním o REACH v Evropském parlamentu zveřejňuje, že poslanci byli vystaveni intenzivnímu lobbování ze strany CEFIC a jeho členů.
„Průmysl vyvíjel nátlak na poslance, aby oslabili REACH tak, že by se to téměř rovnalo jeho zániku. Je alarmující a smutné, že poslanci ustupují požadavkům velkých korporací a ignorují péči o zdraví lidí a životní prostředí,“ řekl Paul de Clerk, vedoucí kampaně Friends of the Earth za zodpovědnost korporací.
Ekologické, zdravotní a spotřebitelské organizace naléhají na poslance, aby podpořili tyto legislativní normy REACH v plenárním hlasováním:
- kontrola a nahrazení většiny nebezpečných chemikálií
- zajištění základních informací o bezpečnosti všech chemikálií
- právo na informace pro spotřebitele a prodejce
Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace upozornila, že v posledních dnech ještě zesílil tlak na co možná největší oslabení návrhu REACH, o kterém zítra bude hlasovat parlament. Němečtí poslanci hájící stanoviska velkých německých chemických podniků se dokonce pokusili odsunout hlasování, ale neuspěli.
Nicméně německé vládě se již podařilo alespoň přesvědčit předsedající Velkou Británii, aby souhlasila s odložením projednávání REACH v Evropské radě (mělo následovat ihned po schvalovacím procesu v Evropském parlamentu). Jde o velice varovný signál, neboť doposud vždy platilo, že jakékoliv odložení vždy znamenalo další oslabení předkládaného návrhu.
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.