Barma: Ústup armády z politického života zatím není v dohledu
13. 9. 2007 - PRAHA [Econnect/HRW]
-foto-
„Jednání ukázalo, že armáda nechce ani reformy ani žádné změny v Barmě,“ řekl Brad Adams, ředitel asijské pobočky HRW.“Zatím není pravděpodobné, že by se armáda hodlala vzdát moci.“
Národní shromáždění se poprvé sešlo v roce 1993 a nepravidelně se scházelo více než dekádu, přičemž mezi lety 1996 a 2003 se neuskutečnilo vůbec. Shromáždění vzniklo po volbách v roce 1990, kdy drtivě zvítězila pro-demokratická strana Národní liga pro demokracii (NLD).
Nedávné pouliční demonstrace – velmi vzácné v režimu represivní barmské vlády – byly zapříčiněny velkým zdražením cen paliv. Úřady poslaly do vězení více než 150 aktivistů a závěr jednání shromáždění představoval další odpověď na neklidnou situaci v zemi.
Shromáždění dosud nepřijalo psanou ústavu. Státní rada pro mír a rozvoj navrhla seznam základních principů a jejich rozpracování, který by měl sloužit jako předloha budoucí ústavě. Avšak některé ze základních článků stále potvrzují nadvládu barmské armády v politice.
Např. článek v kapitole 1 umožňuje, aby se„ Tatmadaw (barmská armáda) účastnil na politickém vedení země“. Budoucí prezident musí sdílet „armádní vizi“ a v případě ohrožení národní suverenity musí předat moc armádě, která zajistí národní nebo lokální kontrolu.
„Tento dlouhodobý ústavní proces vyloučil většinu barmského národa, umlčel delegáty, kteří se ho účastnili a ignoroval jejich zájmy a návrhy stejně jako potřeby mnoha občanských sdružení a národnostních menšin,“ uvedl Adams. „Ústava, která vzejde z tohoto procesu, bude zohledňovat pouze zájmy barmských generálů.“
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.