Ochránci zvířat prosazují přijetí celosvětové deklarace o welfare zvířat
13. 2. 2006 - PRAHA [Econnect]
„Padesát let sníme o podobné deklaraci OSN, která by byla na úrovni podobných deklarací jako např. úmluva o právech dítěte. Ochranáři celého světa už svoji práci vykonali, teď je řada na politicích. Jako další krok připravujeme globální petici na podporu návrhu deklarace. Chceme získat aspoň 10 milionů podpisů, které potom předložíme OSN,“ prohlásil ředitel WSPA Peter Davies.
V březnu 2003 se uskutečnila Mezivládní konference v Manile na Filipínách, které se zúčastnili vládní delegáti z 22 zemí, včetně České republiky. Odsouhlasili návrh deklarace, který byl již dříve podpořen více než 300 organizacemi na ochranu zvířat z 80 zemí. Následně byla deklarace předána jednotlivým vládám zúčastněných států k podepsání a byla zaslána též ostatním vládám, které se konference nezúčastnily.
Účastníci konference v Manile odsouhlasili, že „zvířata jsou živá, cítící stvoření, a proto si zasluhují patřičné ohledy a respekt“ a že „ochrana a welfare zvířat bude společným cílem všech států.“ Odsouhlasené zásady říkají, že „státy udělají vše, aby se zabránilo krutostem vůči zvířatům a aby se zmenšilo jejich utrpení.“
Podle Nadace na ochranu zvířat, která je členskou organizací WSPA, bude přijetí deklarace velkým posunem v rámci ochrany zvířat. „Bude to mít zejména morální hodnotu, neboť v jiných oblastech světa se se zvířaty zachází hrozným způsobem, který je adekvátní jejich kodexu morálky,“ uvedla Marcela Lund z nadace.
Nadace na ochranu zvířat se v prosazování deklarace po celou dobu intenzivně angažovala, několikrát jednala s ředitelem WSPA Peterem Daviesem a uvítala návrh WSPA, aby se Česká republika stala členem Přípravného výboru pro návrh všeobecné deklarace OSN. V přípravném výboru má Česká republika reprezentovat celou Evropu.
Tento návrh však považují aktivistky z jiné ochranářské organizace Společnosti pro zvířata za kontroverzní. Podle nich ministerstvo zemědělství dlouhodobě ve svém resortu toleruje veliké počty úhynů a strádání hospodářských zvířat. Tvrdí, že ministerstvo proti tomuto nezasáhlo a svoji dotační činností a nedostatečnou kontrolou další hynutí a týrání zvířat podporuje.
„Obáváme se, pokud bude Českou republiku a následně i celou Evropu reprezentovat pro welfare zvířat takováto vládní instituce, hrozí znevážení myšlenek světové deklarace a snížení jejího vlivu na instituce a ostatní vlády zemí světa a v konečném důsledku hlavně na možnost zlepšení života zvířat a jejich ochranu,“ uvedla Dita Michaličková ze Společnosti pro zvířata.
Konference v Manile se zúčastnily vládní delegace z Austrálie, Bangladéše, Kambodži, Číny, České Republiky, Egypta, Německa, Indie, Indonésie, Izraele, Holandska, Nového Zélandu, Saipanu, Singapuru, Švýcarska, Španělska, Thajska, Velké Británie, USA a zastoupena byla také Evropská komise.